Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Bezpłatne studia tylko dla dobrych studentów

Chorwacja: Bezpłatne studia tylko dla dobrych studentów

Autor: Irena Kustura

Studentom, którzy nie zaliczą semestru lub roku akademickiego, odbierze się prawo dalszego studiowania. Ten pomysł budzi skrajne emocje w chorwackim społeczeństwie.

Po wystąpieniu prof. Gvozdena Flego, eksperta partii SDP ds. szkolnictwa wyższego, społeczeństwo odniosło wrażenie, że gdyby Koalicja Kukuriku [koalicja chorwackich centrolewicowych partii politycznych] wygrała grudniowe wybory, to mogłaby wprowadzić prawo uniemożliwiające bezpłatne studiowanie studentom, którzy nie zaliczyli semestru lub roku akademickiego. Flego mówi, że rozmowy z współkoalicjantami ciągle trwają, więc jeszcze nie wypracowano wspólnego stanowiska.
– Myśleliśmy o różnych rozwiązaniach, a o tym, które zostanie przyjęte w praktyce zdecyduje społeczność akademicka, czyli profesorowie i studenci. To są sprawy, które trzeba przedyskutować – mówił Gvozden Flego, były Minister odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe.

Drastyczny krok
Flego proponuje, by zaoczni studenci czesne płacili zgodnie ze swoimi osiągnięciami. Drugi model zakłada, że studenci, którzy nie zaliczyli semestru lub roku akademickiego nie będą mogli studiować na uczelniach państwowych. Ten pomysł przeraził część społeczeństwa.
– Gwoli przypomnienia; tak studiowało się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Mieliśmy prawo nie zaliczyć jednego roku, a część renomowanych światowych uczelni do dziś stosuje ten model. Nie ma rozwiązań idealnych, ale musimy korzystać z najlepszych światowych doświadczeń. Oprócz tego, mówimy o propozycji, o której każdy zainteresowany będzie mógł wyrazić swoją opinię – mówi Flego. Dodaje, że jest to tylko jego pomysł jak rozwiązać zaistniałą sytuację. Twierdzi, że jedyne co już zostało ustalone to to, że studenci, którzy wypełniają swoje obowiązki będą mieli zapewnioną bezpłatną naukę.

Jak spadniesz to odpadniesz
Ten pomysł podoba się rektorowi Uniwersytetu w Rijece.
– Myślę, że w Rijece znaleźliśmy odpowiedni model. Studiowanie dla wszystkich dobrych studentów jest bezpłatne, czyli dla tych, którzy zdobyli wymagane 60 punktów ECTS. Lepiej mówić o punktach, a nie o semestrach czy latach. Studenci, którzy nie mają odpowiedniej ilości punktów muszą znów zapisać się na zajęcia oraz pokryć ich koszt. Ten model funkcjonuje u nas w Rijece i należałoby go było wprowadzić na innych uniwersytetach – powiedział prof. Pero Lučin, Rektor Uniwersytetu w Rijece i kandydat na Ministra Nauki i Edukacji z ramienia partii HNS [Chorwackiej Partii Liberalnej]. Według niego absurdalny jest pomysł, że student, który nie zaliczy semestru lub roku, traci możliwość dalszej nauki.

Walka o tekę ministra: Lučin albo Flego
Prof. Gvozden Flego z SDP i prof. Pero Lučin z HNS będą kandydatami na urząd Ministra Nauki i Edukacji, jeśli rząd formować będzie Koalicja Kukuriku. Jak porozumieją się te dwie partie – nie jest jasne. Do tej pory tylko prof. Lučin był wspominany jako możliwy Minister tego resortu, jednak ostatnio coraz częściej mówi się o kandydaturze prof. Flego.

Tekst: vecernji.hr, tłum. i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE