Home / Bałkany / BiH / Chorwacja – Bośnia i Hercegowina: Zmiana granicy

Chorwacja – Bośnia i Hercegowina: Zmiana granicy

– Umowa jest podpisana i państwa muszą ją ratyfikować. (…) Jeśli Sabor odrzuci ratyfikację, oznacza to rozpoczęcie negocjacji z BiH, i to w stosunku do całej granicy, a nie tylko punktów obecnie uważanych za sporne – wyjaśniła profesor prawa międzynarodowego Uniwersytetu w Rijece,  Vesna Crnić Grotić. W tej sytuacji mogłyby pojawić się nowe kwestie sporne miejscach, które dotychczas nie były problematyczne.

Ratyfikacja porozumienia Tuđman-Izetbegović z 1999 roku, zakładającego przekazanie przez Chorwację Bośni i Hercegowinie fragmentu półwyspu Klek i wysepek w zatoce Małego Stonu już od dłuższego czasu angażuje chorwacką opinię publiczną. Porozumienie jest oparte na sfałszowanych dokumentach geodezyjnych z 1974 r., które skłoniły prezydenta Tuđmana do podpisania dokumentu. Jednak w obecnej sytuacji, jak podkreśla profesor Crnić Grotić, istotny jest jedynie stan z 8 października 1991 r., w momencie uzyskania niepodległości przez Chorwację.

Dlatego też, jeżeli ratyfikacja porozumienia zostanie zakwalifikowana jako  potwierdzenie granicy, która w tym kształcie funkcjonuje w życiu codziennym, do przegłosowania ratyfikacji przez Sabor wystarczy większość głosów, którą dysponuje rządząca koalicja. Jeśli zaś zostanie uznana za zmianę granic, potrzebne będą 2/3 głosów, a ratyfikacji porozumienia nie poprze nikt poza rządzącą koalicją.

Wicepremier Neven Mimica twierdzi, że przystąpienie do procesu ratyfikacji właśnie teraz związane jest z wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej i chęcią zaprezentowania się jako państwa wypełniającego swoje zobowiązania. Pojawiają się jednak liczne głosy, twierdzące, iż jest to próba wysłania pozytywnych sygnałów w kierunku Bośni i Hercegowiny, co miałoby ułatwić dyskusje odnośnie mostu Pelješac bądź innego projektu mającego na celu utrzymanie ciągłości terytorialnej Chorwacji, a wkrótce także strefy Schengen.

Strona bośniacka również jeszcze nie ratyfikowała porozumienia.

Źródło: vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE