Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Budowa nowego terminala na lotnisku w Zagrzebiu

Chorwacja: Budowa nowego terminala na lotnisku w Zagrzebiu

Żródło: seebiz.eu

Zagrzeb|18 grudnia 2011 r.

Francuskie konsorcjum wygrało przetarg dotyczący obsługi lotniska międzynarodowego Zračna Luka Zagreb (ZLZ), ale koncesję musi jeszcze zatwierdzić rząd Chorwacji.

Jeśli rząd przyzna koncesję francuskiemu konsorcjum ZAIC (Zagreb Airport International), w skład którego wchodzą Aeroports de Paris Management i Bouygues Batiment International, na decyzji tej skorzystają także lokalni usługodawcy. Na mocy wcześniejszego porozumienia między podwykonawcami a nowymi zarządcami lotniska, firma Viadukt odpowiedzialna będzie za wykonywanie prac na pasie startowym oraz w jego otoczeniu. Natomiast budowę nowego terminala wraz z infrastrukturą towarzyszącą powierzono Zagorje-Tehnobeton. Oznacza to utworzenie dodatkowych miejsc pracy, lecz przedstawiciele firm budowlanych nie chcą na razie podawać dokładnych liczb.

Niezadowolenie z zasad oraz wyniku przetargu okazują jednak związki zawodowe, które sprzeciwiają się sytuacji, w której jedynym koncesjonariuszem i zarządcą lotniska będzie zagraniczny podmiot prywatny.

- Musimy najpierw zapoznać się z dokumentacją i dopiero wtedy będziemy mogli wydać opinię na ten temat – odpowiada na zarzuty związkowców Radimir Čačić, przyszły wicepremier i minister gospodarki w koalicyjnym rządzie Kukuriku. Dotychczas jednak nikt z rządu nie wniósł żadnych obiekcji na temat przejęcia udziałów lotniska przez zagranicznego inwestora.

- Oferta jest wielokrotnie lepsza niż tego oczekiwaliśmy – tłumaczy także uczestnik procesu przetargowego ze strony lotniska.

Wiarygodności francuskiemu ZAIC dodaje doświadczenie na rynku chorwackim, zdobyte podczas realizacji inwestycji infrastrukturalnych we współpracy z lokalnymi podmiotami gospodarczymi, m.in. z Zagorje-Tehnobeton przy budowie odcinka autostrady Zagrzeb-Sisak.

Tekst: business.hr, tłum. i red. Piotr Wojtłowski

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE