Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ceny papierosów znów wzrosną
papieros-dym-tytoniowy-zdrowie

Chorwacja: Ceny papierosów znów wzrosną

Kolejny raz chorwaccy palacze odczują mocne uderzenie po kieszeniach. Mianowicie, dojdzie do podwyższenia cen akcyzy na papierosy, która ma wynosić 77 EUR na 1000 papierosów. Akcyza ma wzrosnąć wraz z nadejściem wiosny, co bezpośrednio przełoży się na wzrost cen wyrobów tytoniowych. Cena paczki papierosów będzie kosztować o 5 HRK (2,7 PLN) więcej niż dotychczas, a więc rocznie przeciętny palący Chorwat zapłaci za wyroby tytoniowe o 1,8 tys. HRK (980 PLN) więcej.

Zgodnie z obliczeniami pracowników czasopisma „Glas Slavonije”, przeciętnego palacza, który wypala jedną paczkę dziennie, czeka zwiększenie miesięcznych wydatków na tytoń o ok. 150 HRK (82 PLN), co rocznie daje kwotę 1,8 tys. HRK (980 PLN). Biorąc pod uwagę obecne ceny tytoniu, na który przeciętny palacz wydaje rocznie 8,3 tys. HRK (4,5 tys. PLN), podniesienie cen akcyzy to dla miłośników papierosów poważny cios w domowy budżet.

Największa liczba palących pali papierosy, na których paczkę wydaje 23 HRK (13 PLN), czyli 160 HRK (87 PLN) tygodniowo. Po planowanym podniesieniu cen akcyzy, przeciętny Chorwat uzależniony od papierosów będzie musiał wydać 196 HRK (107 PLN) każdego tygodnia, czyli o 36 HRK (19 PLN) więcej niż do tej pory. W nieco lepszej sytuacji znajdują się palacze tytoniu, którzy tygodniowo na tytoń wydają 75 HRK (41 PLN), a po wzroście cen akcyzy będą wydawać tylko o 10 HRK (5,4 PLN) więcej niż dotychczas.

Rząd Republiki Chorwacji decyzję o podniesieniu cen akcyzy podjął w związku z zobowiązaniami wynikającymi z członkowstwa Chorwacji w UE. Według przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej, akcyza na papierosy musi wynosić co najmniej 57 % średniej ważonej detalicznej ceny papierosów dopuszczonych do konsumpcji i musi wynosić minimalnie 64 EUR na 1000 papierosów, bez względu na średnią ważoną detaliczną cenę papierosów. Oprócz pieniędzy dla budżetu, jakie dzięki temu pozyska Rząd Chorwacji, Rada Ministrów ma nadzieję na rozprzestrzenienie się wśród Chorwatów mody na nie palenie.

Źródło: 24sata.hr

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE