Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ceny produktów Podravki spadają, produkty Dukat drożeją

Chorwacja: Ceny produktów Podravki spadają, produkty Dukat drożeją

Wraz z planowanym podniesieniem podatku VAT na artykuły żywnościowe, ceny produktów na rynku spożywczym systematycznie rosną. W perspektywie wzrostu stopy podatkowej produktów spożywczych, sprzedawcy już teraz podnoszą ceny żywności. Podwyżki cen dotyczą jednak także produktów, które ustawowo objęte są zerową stopą podatkową, m.in. mleka. O ile wzrost cen produktów objętych dotychczas podatkiem VAT w wysokości 23%, przy jego planowanym podniesieniu do 25% są zrozumiałe, o tyle podwyżki cen żywności o zerowej stopie podatkowej budzą wątpliwości.

Pomimo niekorzystnej sytuacji na rynku spożywczym, nie wszyscy producenci podnoszą ceny. Podczas gdy produkty firmy Dukat są relatywnie droższe niż w zeszłym miesiącu, ceny niektórych artykułów spożywczych Podravki spadły, m.in. ogórków kwaszonych czy musztardy. Szczególne znaczenie ma to jednak w przypadku produktów spożywczych dla dzieci, których obniżka cen jest zwiastunem korzystnych zmian w ustawodawstwie państwowym. Rząd zapowiedział już objęcie ich w najbliższym czasie zerową stopą podatkową. Nie należy jednak zapominać, że pomimo ostatnich obniżek, ceny produktów dla dzieci zdecydowanie wzrosły w ciągu ostatnich miesięcy. Mimo wszystko, ostatnie obniżki oraz planowane przez rząd zmiany umożliwią rodzicom oszczędności w 2012 roku.

W rankingu atrakcyjności supermarketów przygotowywanym przez SM-Indeks zdecydowanie największym zaufaniem cieszy się sieć sklepów Getro. Na kolejnych miejscach znalazły się Konzum oraz Plodine. Największym zaskoczeniem w tym miesiącu był dobry wynik sieci Billa, która z ostatniego miejsca przeskoczyła do środka zestawienia. W drugiej połowie rankingu znalazły się natomiast: Mercator, Interspar oraz Kaufland. O ile w przypadku Interspar nie było to wielkim zaskoczeniem, o tyle bardzo niski wynik sieci Kaufland może dziwić. Na tej sytuacji mogą jednak skorzystać konsumenci. Żadna firma nie chce bowiem znaleźć się na końcu rankingu, a aby poprawić swoje notowania zmuszona będzie do walki o klientów poprzez obniżki cen produktów.

Tekst: seebiz.eu, supermarketi.info, tłum i red. Piotr Wojtłowski

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE