Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Chińczycy zainwestują w przemysł stoczniowy

Chorwacja: Chińczycy zainwestują w przemysł stoczniowy

 

W Ministerstwie Gospodarki prowadzone są obecnie intensywne negocjacje z nowym potencjalnym kupcem rijeckiego przedsiębiorstwa stoczniowego 3 Maj. Do jawnego przetargu na wykup borykającej się z poważnymi problemami finansowymi firmy zgłosiło się wiele międzynarodowych przedsiębiorstw jednak wydaje się, że najbardziej prawdopodobne jest jej przejęcie przez chińskie konsorcjum Jiangsu Nordic Investment Management, wchodzące w skład grupy China Investment Corporation.

Początkowym zwycięzcą przetargu wydawało się być Jadransko Brodogradilište, jednak już po zakończeniu procesu przetargowego, rząd rozpoczął negocjacje z chińskimi inwestorami. Informacje o zainteresowaniu ze strony chińskich przedsiębiorców potwierdza również dyrektor firmy 3 Maj Edi Kučan, jednak jak na razie nie podaje szczegółów.

- Chińscy inwestorzy są gotowi wyłożyć około 115 mln EUR jak również przedstawić odpowiednią gwarancję bankową. Ponadto dysponują także aktualnym zezwoleniem na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Chorwacji – tłumaczy Kučan.

Pomimo wątpliwości Rady Pracowników co do zasad wyłonienia kupca rijeckiego przedsiębiorstwa, dyrektor wykonawczy Jiangsu Nordic Investment Managment Yu Hong zapewnia o bezpieczeństwie transakcji i tłumaczy, że zastosowana procedura jest standardowym działaniem korporacji China Investment Corporation.

Źródło: seebiz.eu, jutarnji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE