Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Chiny chcą utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej

Chorwacja: Chiny chcą utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej

Minister przedsiębiorczości Gordan Maras oraz wiceminister handlu Chińskiej Republiki Ludowej Gao Hucheng podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy między obydwoma krajami, co stanowi formę realizacji polityki zagranicznej Chin, nastawionej na wzrost partnerstwa z państwami centralnej oraz wschodniej Europy.

Podpisany dokument  obliguje jednocześnie oba kraje do przygotowania wstępnego projektu planowanej przez Chiny specjalnej technologicznej strefy ekonomicznej usytuowanej na terytorium Chorwacji. Na ten cel oraz na realizację projektów inwestycyjnych w pozostałych krajach europejskich Azjaci są gotowi zaciągnąć kredyt w wysokości około 10 mld USD. Minister Maras potwierdził, że prowadzone są rozmowy z Chorwackim Bankiem Odbudowy i Rozwoju [HBOR] oraz chińskim bankiem EXIM, które w przypadku osiągnięcia finalnego porozumienia między oboma krajami, będą w stanie dostarczyć środki finansowe na realizację projektu.

Minister Maras wskazał również sektory krajowej gospodarki, które będą miały priorytetowe znaczenie dla ewentualnego funkcjonowania chorwacko-chińskiej specjalnej strefy ekonomicznej w przyszłości. Znalazły się wśród nich: przemysł spożywczy, turystyka oraz rozwój gałęzi nowych technologii. Prace nad przygotowaniem studiów uwarunkowań położenia strefy oraz zasad jej funkcjonowania mogą rozpocząć się już w najbliższym czasie.

 

Źródła: hrt.hr, tportal.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE