Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Clinton docenia współpracę, ale krytykuje klimat inwestycyjny

Chorwacja: Clinton docenia współpracę, ale krytykuje klimat inwestycyjny

O współpracy Chorwacji z USA, planowanej chorwackiej akcesji do UE oraz sytuacji gospodarczej w tym bałkańskim kraju mówiła amerykańska sekretarz stanu Hilary Clinton podczas środowej wizyty w Zagrzebiu, gdzie spotkała się z premierem Zoranem Milanoviciem, prezydentem Ivo Josipoviciem oraz minister spraw zagranicznych i europejskich Vesną Pusić. Chorwacka stolica to kolejny punkt podróży Clinton po Afryce Północnej oraz Bałkanach obejmującej m.in. BiH, Albanię, Serbię i Kosowo.

– Chorwacja ma ogromny potencjał i jeśli chodzi o waszą przyszłość, to patrzymy na nią z optymizmem – powiedziała amerykańska sekretarz stanu chwaląc Chorwatów m.in. za walkę z korupcją, budowanie państwa prawa, sądzenie zbrodniarzy wojennych, udział w programie mieszkaniowym mającym na celu pomoc uchodźcom, próby polepszenia sytuacji Romów oraz zaangażowanie w misje pokojowe.

Clinton wielokrotnie podkreślała również znaczenie dobrej współpracy Chorwacji z USA m.in. w ramach NATO, a w Złotej Księdze, o wpis do której została poproszona w Zagrzebiu, napisała, że Stany Zjednoczone są dumne z partnerskich relacji z Chorwacją.
– To nie tylko partnerstwo, nie tylko to, że nasi żołnierze idą ramie w ramię, chodzi o rodzinne i kulturowe związki łączące Chorwatów i Amerykanów – podkreśliła amerykańska sekretarz stanu.

Oprócz pochwał pod adresem Chorwacji, nie zabrakło również uwag i sugestii, co należałoby zmienić w tym bałkańskim kraju, by stał się on bardziej atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych inwestorów.
– Jesteśmy gotowi zachęcać amerykańskich przedsiębiorców do inwestowania w Chorwacji, uważamy, że to kraj o wielkim potencjale. Zdecydowanie rekomendujemy Chorwacji przeprowadzenie niezbędnych reform, zwiększenie transparentności, ograniczenie przeszkód biurokratycznych, dalszą prywatyzację, ułatwienie tworzenia miejsc pracy, wspieranie młodych przedsiębiorców oraz poszukiwanie sposobu na osiągnięcie niezależności energetycznej, która da jej przewagę nad innymi krajami w Europie – powiedziała sekretarz stanu USA.

Na pytanie o możliwość opóźnienia przez Słowenię zaplanowanej na rok 2013 chorwackiej akcesji do UE, Hilary Clinton odpowiedziała:
– I premier Milanović, i prezydent Josipović wyrazili pewność, że 1 lipca przyszłego roku Chorwacja stanie się członkiem Unii Europejskiej, i my zdecydowanie się za tym opowiadamy, podobnie jak robiliśmy to w ubiegłych latach.

Z kolei chorwacki premier Zoran Milanović zapewnił, że w interesie jego kraju leży, by sąsiednie państwa również stały się częścią Wspólnoty Europejskiej, a członkostwo w UE oznaczać będzie stabilność w regionie.

Źródła: vecernji.hr, tportal.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE