Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Co trzecia kobieta i co czwarte dziecko ofiarami przemocy
Obiteljsko-nasilje-u-Hrvatskoj-mali-napredak_large

Chorwacja: Co trzecia kobieta i co czwarte dziecko ofiarami przemocy

Jako początek zmian dotyczących postrzegania agresji w rodzinie przez chorwackie społeczeństwo można podać przykład francuskiej obywatelki Magali Boers, która w 2003 r. oskarżyła swojego męża, byłego chorwackiego ambasadora w Belgii i sekretarza Ruchu Europejskiego Ljubomira Čučicia, o długotrwałe fizyczne i psychiczne maltretowanie. Również w tym roku rząd Chorwacji przyjął ustawę dotyczącą ochrony przed przemocą, którą zdefiniowano jako maltretowanie pod względem psychicznym i fizycznym, zastraszanie, seksualne molestowanie oraz ograniczanie wolności i możliwości komunikacji. Przykład Boers rozpoczął dyskurs w mediach i chorwackim społeczeństwie, które jako tradycjonalne i katolickie traktuje najczęściej przemoc w rodzinie jako temat tabu. Przemoc jest również następstwem wielkich zmian społecznych, pogorszenia poziomu życia i rosnącego ubóstwa w ciągu ostatnich 20 lat. Wartości tradycjonalne, stereotypy oraz patriarchat są również ważnymi czynnikami wpływającymi na obecną sytuację społeczeństwa. Projekty dotyczące ochrony równouprawnienia otrzymują obecnie poparcie Komisji Europejskiej. Projekt o nazwie „Mój głos przeciwko przemocy” otrzymał w 2013 r. 160 tys. EUR. Przewidziany czas trwania projektu to dwa lata. Głównym celem projektu jest wzrost świadomości społeczeństwa o niedopuszczalności wszelkich rodzajów przemocy względem kobiet, włączając przemoc w rodzinie oraz zerową tolerancję dla przejawów przemocy względem płci.

Organizacje ofiarują kobietom wsparcie psychologiczne, socjologiczne i prawne oraz zapewniają zakwaterowanie. Według statystyk co roku zgłaszanych jest między 11500 a 17500 sprawców i między 14500 a 22200 ofiar przemocy, wśród których od 64% do 71% są kobiety. Ofiary śmiertelne każdego roku wynoszą od 22 do 45 kobiet. Sprawcą nawet do 65% przypadków jest były lub teraźniejszy partner. Około 30 kobiet rocznie jest zabijanych, ponieważ chcą zakończyć związek z agresorem.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie zanotowano znacznego wzrostu, ale również zmniejszenia liczby zgłaszanych agresji na tle seksualnym. Zgłasza się od 461 do 761 przypadków. Od 2000 do 2010 roku łącznie zgłoszono 6625 przypadków z czego 15% to gwałty, a 10% stosunki seksualne z dziećmi. Ofiarami gwałtu są najczęściej kobiety w wieku od 19 do 30 lat.

Jak wygląda życie kobiet na chorwackiej wsi? Pracują po 16 godzin dziennie, a trzy z czterech kobiet są ofiarami przemocy w rodzinie. Większość kobiet decyduje tylko o tym co ugotuje na obiad dnia następnego, a tylko 13% jest właścicielami lub współwłaścicielami rodzinnego gospodarstwa, 76,6% kobiet żyjących na wsi jest zamężna, 92% ma dzieci, średnio po 3,8. 74,5% kobiet jest ofiarą przemocy, z czego 31% często a 43,5% od czasu do czasu. W anonimowej ankiecie przeprowadzonej w 2012 r. aż 74% kobiet wyznało, że potrzebuje pomocy, a aż 58% kobiet nie wie gdzie takiej pomocy mogą szukać.

Nie tylko kobiety są ofiarami przemocy. Problem dotyczy również co czwartego dziecka w Chorwacji, które jest ofiarą przemocy fizycznej lub znęcania psychicznego, które w obecnych czasach występuje również w internecie. Dzieci są ofiarami wyśmiewania, pogardliwych wyzwisk czy gestów o podtekście seksualnym.

26 lutego po raz pierwszy w Chorwacji będzie obchodzony Dzień Różowej Koszulki. Akcję wspiera wiele znanych osób takich jak Tarik Filipović, Stipe Drviš i Edo Vujić.

Źródło: index.hr, index.hr, zenskapomocsada.hr, sigurnomjesto.hr, tportal.hr, balcanicaucaso.org, jutarnji.hr

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE