Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Cudowny świat Vasko Lipovca

Chorwacja: Cudowny świat Vasko Lipovca

Autor: Leo Nikolić

Z okazji kolejnej edycji Mocy Muzeów po raz kolejny zwrócono uwagę na twórczość chorwackiego rzeźbiarza i grafika Vasko Lipovca.
Po jego śmierci w 2006 r., studio artysty zostało przekształcone w galerię, nad którą pieczę sprawuje rodzina zmarłego. Celem galerii jest prezentacja dzieł artysty, które mają ogromne znaczenie nie tylko na gruncie lokalnym, ale też poza granicami kraju.
W 2011 r., w połowie czerwca, w okolicy jego studia (na ulicy Vukovarskiej) postawiono wielką, ośmiometrową rzeźbę „Niebieskie drzewo” („Plavo Stablo”). Rodzina artysty zorganizowała wtedy „Dni otwarte studia Vasko Lipovca”, by przypomnieć mieszkańcom Splitu oraz miejscowym władzom o jego wyjątkowym dorobku artystycznym.
To przedsięwzięcie mieszkańcy Splitu przyjęli z entuzjazmem, dlatego rodzina postanowiła je kontynuować. Właściwie codziennie, po wcześniejszym poinformowaniu kustosza, można odwiedzić studio Lipovca. Nieduże studio oraz pracownia przepełnione są wspaniałymi małymi rzeźbami i rysunkami, a jest to tylko niewielka część jego spuścizny. Lipovac, tak jak inny wielki dalmatyński rzeźbiarz – Ivan Meštrović – był pracoholikiem. Wykorzystywał każdy dzień, by tworzyć swój fantastyczny, pełen humoru świat, naznaczony tematyką sakralną, erotyką, sportem i nostalgią. Całokształt jego twórczości podkreśla niebieski kolor, tak charakterystyczny dla Lipovca.
To, co wyróżnia jego dzieła spośród dzieł współczesnych artystów to udana synteza rzeźby i rysunku oraz całkowite wyzwolenie rzeźby z granic przestrzeni, czego przykładem mogą być spektakularni „Rowerzyści” („Biciklisti”).
Na stole w studio artysty znajdują się farby, szkice i palety. Ta symfonia rzeźb, kolorów, książek i rysunków jest odzwierciedleniem życia skromnego, zabawnego i pilnego artysty. Pomimo ludzkich aspektów, jego twórczość jest monumentalna w swojej formie, należy jej się więc prezentacja na najwyższym poziomie. Mimo dużego zaangażowania rodziny, tak duży dorobek artysty wymaga zainteresowania ze strony miasta oraz pomocy w znalezieniu odpowiedniego miejsca do realizacji kompletnego projektu promowania spuścizny Vasko Lipovca. Być może Noc Muzeów, która co roku przyciąga tłumy zwiedzających, zwróci uwagę na potrzebę stosownego uczczenia tego wybitnego chorwackiego rzeźbiarza i grafika.

Tekst: portal.hr, tłum. i red. Sylwia Cerecka

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE