Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Czy potrzebna jest Agencja Energetyczna?

Chorwacja: Czy potrzebna jest Agencja Energetyczna?

W Chorwacji trwa dyskusja dotycząca ewentualnego utworzenia Agencji Energetycznej. Rozmowy na ten temat zawieszono czasowo w zeszłym tygodniu, ale planuje się powrót do dyskusji w najbliższym czasie. Kwestią sporną pozostaje, czy Agencja jest rzeczywiście w Chorwacji potrzebna. Specjaliści w dziedzinie energetyki – Jasminko Umićević i Goran Ranić są zwolennikami tego pomysłu, przewodniczący partii laburzystów, Dragutin Lesar z kolei uznaje go za bezsensowny.

Z projektu Ustawy o Agencji ds. Monitorowania Sektora Energetycznego i Inwestycji, wynika, że na sam początek działalności nowej państwowej instytucji trzeba by zapewnić milion HRK [ok. 550 tys. PLN] z budżetu, później mogłaby za to być częściowo finansowana z opłat za zarządzanie inwestycjami. Kwestią dyskusyjną pozostaje również to, że Agencja podlegałaby bezpośrednio ministrowi gospodarki, Radmirovi Čačićowi, a nie rządowi. Jasminko Umićević podkreśla, że inwestycje w energetykę to nie tylko kwestia gospodarki, ale również ochrony środowiska, obrony narodowej i narodowego bezpieczeństwa. Agencja powinna więc podlegać rządowi. Nie do końca jest jednak pewne, czy zasadne jest istnienie Agencji, której kompetencje nakładałyby się z kompetencjami Agencji ds. Zarządzania Państwowymi Nieruchomościami – AUDIO [Agencije za upravljanje državnom imovinom] i która ingerowałaby w zadania Agencji ds. Promocji Inwestycji, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Rzemiosła [Ministarstva za poduzetništvo i obrt] oraz Ministerstwa Gospodarki.

- Chorwacka energetyka ma ogromny potencjał, ponieważ na razie jesteśmy dużym importerem. Obecnie importujemy około 50% energii, co oznacza, że potencjalni inwestorzy nie mieliby problemu ze znalezieniem odbiorców na terenie Chorwacji – przekonywał J. Umićević.

Tekst i zdjęcie: energetika-net.hr, tłum. i red. Ewa Janas

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE