Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Czy powtórzy się rekord bezrobocia z 2002 r.?
bezrobocie

Chorwacja: Czy powtórzy się rekord bezrobocia z 2002 r.?

 

 

Według najnowszego raportu Eurostatu Chorwacja zajmuje trzecie miejsce pod względem bezrobocia wśród państw UE. Chorwacja uplasowała się w rankingu tuż za Grecją i Hiszpanią. We wrześniu bieżącego roku wskaźnik bezrobocia wynosił 17,2%.

Wśród bezrobotnych aż 52,8% stanowią ludzie młodzi w wieku około 25 lat. Statystyki pokazują, że nawet 20% ogólnej populacji młodych osób może być na skraju ubóstwa Nie wszystkie osoby są zarejestrowane jako bezrobotne, więc w rzeczywistości liczba bezrobotnych może być znacznie wyższa niż podawana przez Urząd liczba 343 769. Innym problemem jest tzw. praca na czarno. W stosunku do zeszłego roku, pod koniec października zarejestrowanych jako bezrobotnych było mniej – 333 400 osób.

Przypomnijmy, że rekordowe bezrobocie w Chorwacji zarejestrowano w 2002 r. kiedy to zanotowano 411 515 niezatrudnionych osób.

Ogólny wzrost bezrobocia spowodowany jest również zakończeniem sezonu. W Chorwacji od lat obserwowana jest tendencja spadku bezrobocia podczas letnich miesięcy. Obecnie dziennie bez pracy zostaje około tysiąca osób, a najwięcej bezrobotnych jest w Zagrzebiu, gdzie przyjeżdża wiele młodych osób poszukujących pracy po zakończeniu pracy sezonowej w miejscowościach nadmorskich. Dodatkowo w Zagrzebiu odbywają się targi pracy i znajduje się Centrum Pomocy, gdzie można zasięgnąć indywidualnej porady.

Według danych Urzędu Statystycznego średnia pensja netto wypłacana w sierpniu wynosiła 5 512 HRK (ok. 3007 PLN.) , a w tym samym miesiącu 2012 r. – 5 541 HRK (ok. 3023 PLN). Dodatkowo ogólnej sytuacji nie poprawia wciąż notowany wzrost cen żywności, opłat i podatków.

Źródło: dnevnik.hr, dnevnik.hr, index.hr, vecernji.hr, hzz.hr

 

 

 

 

 

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE