Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Dalszy spadek sprzedaży nowych samochodów

Chorwacja: Dalszy spadek sprzedaży nowych samochodów

W pierwszych czterech miesiącach 2012 r. w Chorwacji sprzedano 13,5 tys. nowych samochodów – o 1,5 tysiąca mniej niż w analogicznym okresie roku 2011. Spadek sprzedaży o 8% można nazwać umiarkowanym, jednak po zestawieniu z rekordowym pod tym względem rokiem 2008, kiedy w Chorwacji właścicieli znalazło około 88 tys. nowych aut, wyraźnie widać skalę tego zjawiska.

Z danych przedstawionych przez JATO Dynamics wynika, że w kwietniu 2012 r. w Chorwacji sprzedano 2662 nowe samochody, co jest wynikiem o 37% gorszym od osiągniętego w kwietniu 2011 r. Tym samym Chorwacja znalazła się wśród pięciu najbardziej zagrożonych rynków sprzedaży nowych aut w Europie – obok Finlandii (spadek sprzedaży w kwietniu aż o 64% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, jednak faktyczny wzrost sprzedaży w skali roku), Grecji (spadek o 54,7% o czym informowaliśmy już na naszym portalu), Serbii i Portugalii.

Podobne tendencje, choć ze względu na wielkość rynków mające o wiele większe znaczenie dla światowego przemysłu samochodowego, można zaobserwować również w innych krajach europejskich, takich jak Włochy (spadek sprzedaży o 20% od początku 2012 r.) czy Francja (sprzedaż niższa o 17%).

Źródła: vecernji.hr, monitor.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE