Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Dalszy wzrost cen w sklepach

Chorwacja: Dalszy wzrost cen w sklepach

Sprzedawcy systematycznie podnoszą ceny produktów, po tym jak rząd premiera Zorana Milanovića potwierdził zwiększenie w najbliższym czasie wysokości podatku VAT. Chorwaci obawiają się także wzrostu cen energii elektrycznej, gazu oraz kosztów transportu.

Wzrost cen dotknął przede wszystkim produkty codziennego użytku, głównie produkty spożywcze. Podrożały artykuły mleczne i mlekopochodne największych lokalnych dostawców (Dukat, Vindija i Kraš): masło, sery, jogurty, jak również czekolady, batony i pozostałe słodycze. Produkty Dukat, oprócz mleka w proszku, od końca grudnia zdrożały średnio o 5%. Nieco niższy wzrost w ciągu ostatniego miesiąca zanotowały ceny towarów Vindija: mleko zdrożało o 1,5%, a jogurty o 3%. Najbardziej podrożały natomiast produkty firmy Kraš: cukierki o 4-10%, czekolada mleczna o 5,1%, Bajadera o 8%, ciastka Petit Beurre o 12%, natomiast kakao aż o 30%.

Zdrożały również produkty największych chorwackich browarów: Karlovačka i Zagrebačka Pivovara. Ceny większości piw wzrosły średnio o około 6%. Jeszcze większy wzrost cen zanotowała branża chemiczna i kosmetyczna. Detergenty, środki czystości oraz kosmetyki firm Henkel, P&G, Beiersdorf (Ariel, Lenor, Gillette, Nicea itd.) zdrożały na ogół o 5-10%. Sytuacja, w której jednocześnie drożeje szereg podobnych artykułów różnych producentów ma miejsce drugi raz od września 2011 roku.

W związku z rosnącym zadłużeniem kredytowym społeczeństwa, konsumpcja może być dużo niższa, niż wskazują na to oficjalne statystyki. Unia Europejska oczekuje więc od nowego rządu rozwiązania tego problemu oraz wzmocnienia nadzoru nad importem towarów z zagranicy.

tekst: vecernji.hr, seebiz.eu, tłum. i red. Piotr Wojtłowski

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE