Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: DIV Brodogradnja kupił stocznię Brodosplit

Chorwacja: DIV Brodogradnja kupił stocznię Brodosplit

Brodosplit - prywatyzacja - seebiz.eu

Cztery lata po oficjalnym rozpoczęciu procesu restrukturyzacji chorwacka stocznia Brodosplit stała się oficjalnie własnością DIV Brodogradnja. Za zakup ponad 8 mln akcji prywatyzowanej stoczni DIV zapłaci 3,7 mln HRK (2 mln PLN), a oprócz tego zobowiązał się do końca 2018 r. wpłacić w ratach w sumie 2,4 mld HRK (1,32 mld PLN), natomiast chorwacki rząd na Brodosplit przeznaczy jeszcze 1,5 mld HRK (0,83 mld PLN). Całkowity koszt restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa ma wynieść 13 mld HRK (7,15 mld PLN), a jej zakończenie planowane jest  na rok 2022.

– Podpisanie tej umowy to postawienie kropki nad i w procesie restrukturyzacji przemysłu stoczniowego, który formalnie rozpoczął się jeszcze w 2009 r. Z jednej strony dzięki tej umowie umożliwiamy kontynuowanie budowy statków w tej stoczni prowadzone przez prywatnego właściciela, z drugiej strony wypełniamy być może najbardziej palące zadanie do spełnienia przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. To zadanie w pełni wypełnimy kiedy zakończymy proces sprzedaży stoczni Brodotrogir i 3. Maja – powiedział po podpisaniu umowy sprzedaży Brodosplita chorwacki minister gospodarki Ivan Vrdoljak.

Nowy właściciel stoczni patrzy na jej przyszłość optymistycznie:
– W ciągu trzech lat dogłębnie zbadaliśmy sytuację w tej państwowej stoczni, jestem pewien sukcesu. Jest praca, mamy w ofercie około 40 statków, jeden z potencjalnych klientów w połowie marca przyjedzie do Chorwacji, ale prawdziwym problemem jest konkurencyjność – stwierdził prezes zarządu DIV Tomislav Debeljak.

Prezes Niezależnego Syndykatu Brodosplit Zvonimir Šegvić był bardziej chłodny w ocenie sytuacji stoczni:

– W okresie ostatnich sześciu miesięcy w Chinach zamknięto 80 stoczni. Do tego rodzaju pracy trzeba mieć wiedzę, ponieważ budowa statków jest bardziej skomplikowana od budowy Boeinga – stwierdził Šegvić.

Źródła: seebiz.eu, vecernji.hr, balkans.aljazeera.net

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE