Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Dla co trzeciego Chorwata miejsce kobiety jest w domu

Chorwacja: Dla co trzeciego Chorwata miejsce kobiety jest w domu

Aż 36% Chorwatów uważa, że najważniejszym zadaniem kobiety jest dbanie o dom i gotowanie dla rodziny, co trzeci twierdzi, że równouprawnienie mężczyzn i kobiet poszło za daleko, a ponad jedna trzecia chorwackich mężczyzn przyznaje się do stosowania przemocy wobec swojej partnerki – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Edukacji, Doradztwa i Badań Naukowych (Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje – CESI), który został przedstawiony na rozpoczętej w czwartek w Zagrzebiu konferencji „Maski i męskość – praca z młodymi chłopcami na rzecz propagowania nieuciekania się do przemocy, równości płci i zdrowia”.

– Nadal powszechne jest przekonanie, że kwestia dążenia do równouprawnienia kobiet to zagadnienie dotyczące tylko kobiet i nie ma żadnego znaczenia ani nie jest tak ważne jak inne kwestie społeczne – stwierdziła prezentująca wyniki sondażu adwokat zajmująca się równouprawnieniem kobiet i mężczyzn, Višnja Ljubičić. Dodała jednak, że sytuacja powoli się zmienia i młodzi wykształceni Chorwaci coraz częściej uznają równe prawa kobiet, co ma wpływ na całe chorwackie społeczeństwo.
– Mężczyźni popierający równouprawnienie są mniej skłonni do uciekania się do przemocy, bardziej angażują się w prace domowe i wychowanie dzieci, rzadziej prezentują postawy homofobiczne – dodała Ljubičić.

Celem konferencji zorganizowanej przez Organizację Młodzieżową Status:M, przy współpracy Agencji ds. Wychowania i Edukacji oraz wsparciu międzynarodowej organizacji Care International, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Norwegii i władz Miasta Zagrzebia, jest zwrócenie uwagi na znaczenie pracy z młodymi mężczyznami nad dekonstrukcją negatywnych modeli męskości, przez które młodzi Chorwaci uciekają się do przemocy, nie szanują kobiet, a także nie troszczą się o swoje zdrowie. Właśnie z tymi zjawiskami pomaga walczyć realizowany w Chorwacji od 2006 r. program „Inicjatywa młodych”.

Źródła: slobodnadalacija.hr, jutarnji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE