Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Dni Marulicia w Splicie
split-apartmani-kegalj.com

Chorwacja: Dni Marulicia w Splicie

 

 

W Teatrze Narodowym w Splicie 21 kwietnia po raz dwudziesty trzeci rozpoczął się festiwal teatralny Dni Marulicia. Podczas ośmiu festiwalowych dni publiczność miała okazję zobaczyć 10 chorwackich spektakli powstałych na deskach teatrów w Chorwacji, Czarnogórze i Słowenii.

Tradycyjnie, podczas uroczystego otwarcia festiwalu na dużej scenie splitskiego teatru wręczoo nagrody imienia Marina Držića, które Ministerstwo Kultury przyznaje za promowanie twórczości dramatycznej. Część artystyczną festiwalu rozpoczął najlepszy chorwacki spektakl 2012 r. – „Unterstadt” na podstawie powieści Ivany  Šojat Kučy, w reżyserii Zlatka Svibena.

Dni Marulicia, międzynarodowy festiwal i jednocześnie konkurs sztuki teatralnej, odbywają się w Splicie co roku pod koniec kwietnia od 1991 r. i upamiętniają one postać oraz twórczość Marka Marulicia – wybitnego chorwackiego pisarza – który swój poemat epicki „Judytę”, jedno z najważniejszych dzieł literatury chorwackiej, ukończył 22 kwietnia 1501 r.

W tegorocznym festiwalu wzięło udział 29 teatrów z pięciu państw (Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Chorwacji, Słowenii i Serbii), które wystawiły łącznie 39 spektakli. Na deskach teatru w Splicie pojawiły się, m.in.: „Unterstadt” według powieści  Ivany  Šojat Kučy teatru z Osijeku, „Glembajevi” [„Gospoda Glembajevi”] Miroslava Krležy teatru z Lublany, „Leda” Miroslava Krležy teatru z Zagrzebia i w Cetynii, „Gloria” [„Glorija”] Ranka Marinkovicia  teatru z Zagrzebia i wiele innych.

Tekst: slobodnadalmacija.hr

About Sylwia Cerecka

KOMENTARZE