Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Dostawcy mleka żądają podniesienia cen

Chorwacja: Dostawcy mleka żądają podniesienia cen

 

W odpowiedzi na żądania dostawców mleka o podniesienie ceny do 0,55 EUR za kilogram mleka (obecna cena wynosi średnio 0,46 EUR/kg), sprzeciw wyrazili producenci artykułów mlekopochodnych, w tym największego lokalnego producenta – firmy Dukat.

Jak tłumaczą przedstawiciele Dukata, nie mogą przyjąć proponowanych przez dostawców warunków z wielu powodów. Przede wszystkim wzrost cen mleka wpłynąłby na zdecydowane podniesienie cen produktów dostępnych w sklepach. Cena mleka na półkach sklepowych sięgnęłaby rekordowych 1,2 EUR/kg, co uniemożliwiłoby skuteczną konkurencję z mlekiem importowanym z zagranicy, którego cena wynosi około 0,5 EUR/kg. Sytuacja taka doprowadziłaby do dalszego spadku sprzedaży i przetwórstwa chorwackiego mleka, wzrostu znaczenia zagranicznych dostawców oraz wzmożonego importu tańszych produktów mlecznych. Co więcej, już teraz przemysł mleczny w Chorwacji boryka się z problemem ogromnych nadwyżek mleka, co jest bezpośrednim efektem systematycznego wzrostu cen oraz zmniejszenia możliwości konsumpcyjnych społeczeństwa. Obecne nadwyżki mleka szacuje się na około 30 mln kg.

Jeśli w najbliższym czasie rynek spożywczy w Chorwacji nie upora się z kryzysem, lokalną branżę mleczarską czeka załamanie. Przewiduje się szybki spadek ilości produkowanego i przetwarzanego mleka, wzrost znaczenia zagranicznych producentów oraz dynamiczny import gotowych produktów. W związku z fatalną sytuacją na rynku lokalnym, przedstawiciele Dukata apelują do dostawców mleka, aby wspólnie z firmami przetwórczymi oraz producentami artykułów mlekopochodnych przeciwdziałali negatywnym zjawiskom w sektorze spożywczym.

tekst: seebiz.eu, tłum. i red. Piotr Wojtłowski

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE