Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Druga tura wyborów prezydenckich już w niedzielę 11 stycznia
Kolinda Grabar Kitarović i Ivo Josipović

Chorwacja: Druga tura wyborów prezydenckich już w niedzielę 11 stycznia

11 stycznia obecny prezydent Chorwacji – socjaldemokrata – Ivo Josipović zmierzy się w drugiej turze wyborów prezydenckich z kandydatką opozycyjnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Kolindą Grabar Kitarović.

W pierwszej turze wyborów Josipović i Kitarović pokonali Ivana Sinicia – przedstawiciela wspólnoty Żywa Mur (Živi zid), który prowadził kampanię pod hasłami wyjścia z NATO
i Unii Europejskiej, a także zaprzestania eksmisji zadłużonych osób. Drugim pokonanym kandydatem był Milan Kujund
žić – doktor nauk medycznych, kandydat prawicy, który podczas zmagań o fotel prezydencki przedstawiał plan tzw. „Nowej Chorwacji” – szeregu reform mających na celu uratowanie chorwackiej gospodarki przed załamaniem. Nie wystarczyło to jednak aby zakwalifikować się do drugiej tury wyborów prezydenckich. Frekwencja przy urnach wyniosła 47,12 proc. proc. i była wyższa niż w poprzednich wyborach sprzed pięciu lat.

Aktualny prezydent Ivo Josipović deklaruje przeprowadzenie głębokich reform ekonomicznych, a także zmiany w konstytucji, które doprowadzą do reorganizacji chorwackiego systemu politycznego. W jego programie znalazła się także decentralizacja państwa i wzmocnienie biedniejszych regionów, szczególnie Slawonii. Kandydaturę Josipovicia wspiera 17 partii politycznych.

Kolinda Grabar Kitarović to była minister ds. integracji europejskiej, szefowa dyplomacji
i ambasador Chorwacji w Stanach Zjednoczonych. W swoim programie zapowiada przede wszystkim rozrachunek z obecnym rządem premiera Zorana Milanovicia, którego obwinia o doprowadzenie chorwackiej gospodarki do skraju załamania, lecz także m.in. walkę z niżem demograficznym poprzez zwiększenie środków finansowych na świadczenia socjalne dla rodzin czy modernizację chorwackich sił zbrojnych.

Wybory uważane są za sprawdzian dla centrolewicowego rządu w obliczu poważnych problemów gospodarczych kraju, liczącego ponad 4 mln mieszkańców. W trzecim kwartale 2014 roku gospodarka skurczyła się o 0,5 proc., przy czym był to już dwunasty z rzędu kwartalny spadek. Bezrobocie sięga 20 proc., a wśród młodzieży przekracza 40 proc. Komisja Europejska dała Chorwacji czas do wiosny 2015 roku na realizację zaleceń, przedstawionych jesienią 2014 roku. Deficyt budżetowy Chorwacji ma do 2016 roku spaść poniżej 3 proc. PKB, a zadłużenie publiczne poniżej 60 proc. PKB.

Źródła: dnevnik.hr, 24sata.hr, predsjednicki-izbori.hr, predsjednikiizbori2014.wordpress.com 

About Barbara Skorczewska

KOMENTARZE