Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Dwujęzyczne tablice ściągają również policjanci
U VUKOVARU SKINUTE TABLE NA CIRILICI

Chorwacja: Dwujęzyczne tablice ściągają również policjanci

W Vukovarze wciąż nie została rozwiązana sytuacja po wprowadzaniu tablic, które obok chorwackich, zawierają również serbskie nazwy instytucji pisane cyrylicą, co jest zgodne z obowiązującym prawem. Sprawa została poruszona już w artykule: Vukovar protestuje przeciwko dwujęzycznym tablicom.

Ostatnio okazało się, że policjant Igor Gilja, syn zmarłego tragicznie żołnierza, przyznał się do usunięcia jednej z tablic w Vukovarze. Gilja został zawieszony wraz z pięcioma kolegami, z którymi miał za zadanie pilnować tablice. Policjant stał się bohaterem dla mieszkańców Vukovaru oraz zebranych obrońców, którzy zablokowali ruch przed komisariatem, wymuszając przesłuchanie policjanta w trybie natychmiastowym i tym samym uniknięcie spędzenia przez niego nocy w areszcie. Mieszkańcy twierdzą, że policjantów poniosły emocje. Ich zdaniem nie jest politycznie poprawne wydanie rozkazu chronienia tablic przez jedną z ofiar wojny, dodatkowo w Dzień Niepodległości.

Ściąganie czy też rozbijanie dwujęzycznych tablic nie jest incydentem tylko w Vukovarze.  W ciągu nocy zdjęto dwujęzyczną tablicę z budynku Serbskiego Kulturowego Stowarzyszenia w Zagrzebiu.

Wsparcia protestującym udzielają obrońcy z całej Chorwacji, w Rijece zebrali się przy ulicy Vukovarskiej. Tymczasem premier Zoran Milanović przypomina o prawach mniejszości narodowych i zaprasza do rozmowy mieszkańców Vukovaru.

Obrońcy dają władzy ultimatum. Jeśli w ciągu 14 dni nie zniknie ostatnia z tablic, która została jeszcze na budynku policji – obrońcy z całej Chorwacji przyjadą i ściągną ją bez względu na liczbę chroniących ją policjantów. Przewodniczący Hvidra (Stowarzyszenie Chorwackich Inwalidów Wojennych) zapowiada, że ostatnią tablicę zdejmą obrońcy z Dalmacji, a jedna ze ściągniętych tablic ma zostać umieszczona na progu premiera przez jednego z inwalidów wojennych.

Źródło: dnevnik.hr, dnevnik.hr, 24sata, 24sata.hr, vecernji.hr

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE