Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Dzień Mniejszości Narodowych w Zagrzebiu
fot. Alicja Samolewicz

Chorwacja: Dzień Mniejszości Narodowych w Zagrzebiu

16 czerwca odbył się w Zagrzebiu Dzień Mniejszości Narodowych, a właściwie: Dani Koordinacije nacionalnih manjina Grada Zagreba. W Parku Zrinjevac swoją narodowość i kulturę prezentowało 18 mniejszości narodowych: Albańczycy, Bośniacy, Czarnogórcy, Czesi, Węgrzy, Macedończycy, Romowie, Słowacy, Polacy, Serbowie, Bułgarzy, Niemcy, Rusini, Rosjanie, Słoweńcy, Włosi, Ukraińcy i Żydzi. Przedstawiciele mniejszości prezentowali stroje ludowe, recytowali wiersze, tańczyli oraz śpiewali narodowe utwory. Odwiedzający mogli skosztować niezwykłych potraw z danego regionu, dowiedzieć się o Stowarzyszeniach skupiających mniejszości, czy o działalności kulturalnej.

Narodowa mniejszość polska była reprezentowana przez Stowarzyszenie Mikołaja Kopernika działające w Zagrzebiu. Polacy zaprezentowali się w strojach ludowych, zatańczyli poloneza oraz recytowali wiersz Tuwima. Na stoisku można było skosztować polskie wypieki oraz popularne polskie słodycze – krówki. Nie zabrakło oczywiście żubrówki.

Według spisu ludności z 2011 r. w Zagrzebiu żyje 41 550 przedstawicieli mniejszości narodowych, co stanowi 5,26% wszystkich mieszkańców. Najwięcej jest Serbów (17 526), Bośniaków (8 119) i Albańczyków (4 292). Polaków jest zarejestrowanych 166, co stanowi 0,02% wszystkich mieszkańców.

 

Źródło: zagreb.hr, hrt.hr

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE