Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ekskluzywny ośrodek turystyczny otwarty pod Zadarem

Chorwacja: Ekskluzywny ośrodek turystyczny otwarty pod Zadarem

W miejscowości Petrčani blisko Zadaru oficjalnie otwarto jeden z największych, najnowocześniejszych i najbardziej ekskluzywnych ośrodków turystycznych w Chorwacji – Falkensteiner Punta Skala Resort. Jego budowa trwała 8 lat i pochłonęła w sumie 160 mln EUR. To najważniejsza inwestycja austriackiej firmy Falkensteiner Michaeler Tourism Group AG w tym kraju.

W skład kompleksu Punta Skala, zajmującego powierzchnię 29,6 ha, wchodzą: działający od ubiegłego roku pięciogwiazdkowy hotel Falkensteiner Hotel & Spa Iadera – jedyny pięciogwiazdkowy hotel w żupanii zadarskiej i jedyny z obszaru od Wenecji do Grecji przyjęty do stowarzyszenia ekskluzywnych hoteli Hotels of the World , otwarty przed dwoma laty czterogwiazdkowy hotel Family Hotel Diadora, a także apartamenty przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, baseny, restauracje, salony odnowy biologicznej i inne obiekty rekreacyjne.

Cały projekt ośrodka Punta Skala oparty został na zasadach zrównoważonego rozwoju. W Technicznym Ośrodku Przyszłości [Tehnički centar budućnosti] usytuowanym w pobliżu resortu, temperatura morza wykorzystywane jest do ogrzewania i chłodzenia całego ośrodka. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych, Puna Skala posiada m.in. całkowicie niezależny, przyjazny dla środowiska system zasilania w wodę, w którym wykorzystuje się odpowiednio oczyszczoną wodę morską i deszczową. Jest to również tzw. strefa bez samochodu.

Jak podkreślił na konferencji prasowej z okazji otwarcia kompleksu właściciel i zarazem przewodniczący rady nadzorczej Falkensteiner Michaeler Tourism Group AG Erich Falkensteiner, dzięki tej inwestycji chorwackie wybrzeże będzie atrakcyjne dla turystów również zimą. Jednak jego zdaniem dla dalszego rozwoju turystyki w Chorwacji konieczna jest rozbudowa infrastruktury, przede wszystkim ułatwienie dostępu do transportu lotniczego.

Źródła: liderpress.hr, monitor.hr , kigo.hr, punta-skala.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE