Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Festiwal filmów dokumentalnych

Chorwacja: Festiwal filmów dokumentalnych

W urokliwym małym porcie w miejscowości Ičići, na Riwierze Opatijskiej, w środę 29 sierpnia rozpocznie się jubileuszowy, dziesiąty już Liburnia Film Festival – jedyny festiwal chorwackich filmów dokumentalnych

Na początku festiwal był mało ważnym wydarzeniem kulturalnym, które odwiedzało niewielu widzów, gdyż propagował bardzo niepopularną wtedy formę filmu dokumentalnego. Z czasem jednak festiwal zyskał na znaczeniu, a wraz z jego rozwojem nastąpił rozkwit chorwackiej sztuki dokumentalnej.

W tym roku publiczność będzie miała okazję obejrzeć w sumie 18 rodzimych produkcji filmowych, z czego 12 będzie walczyć o nagrodę główną.

Festiwal zainauguruje projekcja bułgarskiego filmu, festiwalowego hitu, który zdobył nagrody w Cannes i w Karlovych Varach – „Ostatni ambulans w Sofii”.

Nowy organizator festiwalu – producent i reżyser Oliver Sertić twierdzi, że rok 2012 to najlepszy, jak do tej pory, okres dla chorwackiego filmu dokumentalnego. Świadczą o tym liczne uznania na wielu festiwalach, m.in. w Sarajewie czy Prizrenie. Spośród 50 filmów Sertić wybrał 12, które będą konkurować między sobą o nagrodę główną.

Wśród potencjalnych faworytów tegorocznego festiwalu znalazły się takie tytuły jak: „Król” [„Kralj”] Dejana Aćimovicia nagrodzony niedawno na festiwalu w Vukovarze, „Życie to nie piosenka o Hawajach” [„Nije ti život pjesma Havaja”] Dany Budisavljević, „Marijine” Željki Sukovej czy „Bosonoga (całkiem przypadkowa śmierć)” [„Bosanoga (sasvim slučajna smrt)”] Morany Komljenović. Zwycięzcę wyłoni jury, w którym zasiadać będą: reżyserka Petra Seliškar z Lublany, sarajewski reżyser, autor słynnej „Wioski bez kobiet” [„Selo bez žena”] – Srdjan Šarenac oraz reżyserka Maša Drndić. Również publiczność będzie mogła oddać głosy na swoich ulubieńców.

Festiwal potrwa do soboty 1 września. Jak co roku wieczorne projekcje kończyć będą koncerty. W tym roku wystąpią Bebob&Rocksteady, DJ Smedji Šećer oraz grupa Bambi Molesters.

Tekst: večernji.hr, novilist.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE