Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Francuska agencja kredytowa chwali politykę fiskalną Milanovicia

Chorwacja: Francuska agencja kredytowa chwali politykę fiskalną Milanovicia

Po pozytywnym wyniku referendum uwaga konsultantów i agencji kredytowych zaczęła skupiać się na budżecie Chorwacji, który powinien zostać przedstawiony do końca stycznia. Premier Zoran Milanović zaprezentował już główne plany na najbliższy rok i dwa następne lata, co umożliwi agencjom ratingowym rozeznanie się w sytuacji i określenie przyszłych kierunków działań. Oprócz nich regularne dwutygodniowe konsultacje w lutym przeprowadzą przedstawiciele MFW.

Analitycy Merrill Lynch, oddziału zarządzania majątkiem Bank of America, w wywiadzie dla agencji Reuters zasugerowali Chorwacji przystąpienie do elastycznej linii kredytowej (FCL) jako środek ostrożności, z którego często korzystają kraje potrzebujące nie tyle kredytu, co gwarancji że są na dobrej drodze i są bezpieczne dla inwestorów (jak np. Polska w 2009 r. – przyp. red.).

Z kolei przedstawiciele francuskiej agencji kredytowej Fitch jeszcze przed wystąpieniem Milanovicia pochwalili zapowiedziany wzrost podatku VAT (oprócz żywności dla dzieci, oleju, tłuszczów, rachunków za wodę – tutaj VAT spadnie), który, wraz z koniecznymi cięciami budżetowymi ma doprowadzić do ustalenia wysokości tegorocznego budżetu na 117,6 mld HRK ( w 2010 było to 121 mld, w 2011 – 122 mld). Pierwszy budżet rządu Milanovicia jest jednocześnie zapowiadany jako pierwszy chorwacki budżet który położy kres polityce ciągłego wzrostu wydatków. Z drugiej strony, MFW już od jakiegoś czasu powtarza swoje zastrzeżenia, argumentując, iż zbytnie cięcia spowolnią wzrost gospodarczy i opóźnią wyjście z kryzysu.

Zapowiadany wzrost PKB wynosi 0,8%. Warunkiem jego osiągnięcia jest przyciągnięcie przez Chorwację inwestorów na poziomie 7,4% PKB, czyli około 8 mld HRK. Milanović w swoim przemówieniu uznał tę kwestię za kluczową.

Tekst i zdjęcie: vecernji.hr, tłum. i red. Karolina Włodarczyk

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE