Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Gazprom kupi pola naftowe koncernu Ina?

Chorwacja: Gazprom kupi pola naftowe koncernu Ina?

Informację o planowanej sprzedaży chorwackich pól naftowych rosyjskiemu gigantowi przekazał Mohamed Al-Kshto, przewodniczący syryjskiej izby gospodarczej i doradca ministra gospodarki. Zarząd Iny oznajmił, że informacje jakoby Gazprom miał zamiar odkupić pola firmy nie są mu znane i dlatego nie może skomentować tych doniesień.

Informację o złym stanie interesów firmy w Syrii potwierdził jednak również syryjski minister do spraw ropy Sufiyan Al-Lawi. Na przekór dotychczasowym informacjom o wycofaniu się z Syrii wszystkich europejskich i rosyjskich firm, dodał, że kraj nie ucierpiał z powodu sankcji nałożonych przez UE, dlatego, że po wycofaniu się kompanii takich jak Shell, Ina czy Total ich miejsce zajęły kolejne – chiński CNPC, rosyjski Tatnjeft, rumuński SNP Petrom i serbski NIS.

Ina, wycofując swoich pracowników z Syrii powołała się na „siłę wyższą”, jednak nie oznacza to automatycznej utraty pól. Powrót może być ciężki, jednak Ina wciąż dba o swoje interesy w regionie, a biuro w Damaszku (w którym został jeden pracownik, szef syryjskiej placówki Željko Mlinarić) jest nadal otwarte – oznajmili przedstawiciele firmy.

Źródło: vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE