Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Gospodarka wodna priorytetem rządu

Chorwacja: Gospodarka wodna priorytetem rządu

Przy okazji obchodów Światowego Dnia Wody, minister gospodarki Radimir Čačić przedstawił rządowy plan wykorzystania zasobów wodnych Chorwacji oraz zapowiedział wzrost liczby nowych inwestycji w gospodarkę wodną.

Chorwacja plasuje się obecnie na piątej pozycji w Europie w ilości dostępnych zasobów wodnych, co wykazały badania przeprowadzone na potrzeby obchodów Światowego Dnia Wody. Analizy pokazały, że Chorwacja dysponuje odpowiednią ilością wody, aby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców oraz lokalnej gospodarki. Ponadto, łączne zapotrzebowanie na wodę stanowi jedynie 4,5% całkowitych zasobów wodnych, przez co szacowane roczne rezerwy tego surowca wynoszą około 9 mld m³.

W związku z tak dużymi rezerwami wody rząd zapowiedział wzrost liczby inwestycji w gospodarkę wodną. Minister rolnictwa Tihomir Jakovina rozważa znaczne zwiększenie nawadniania obszarów rolnych, ponieważ na dziś dzień Chorwacja nie spełnia wymogów Unii Europejskiej w tej kwestii. Zaledwie 1% obszarów rolniczych objętych jest systemem melioracyjnym, podczas gdy do 2020 roku odsetek ten musi wzrosnąć do 6%, czyli 65 tys. hektarów terenów rolnych. Opracowanie systemów melioracyjnych i drenacyjnych ma również na celu niwelację wywoływanych przez susze szkód, które tylko w zeszłym roku wyniosły ponad 1 mld EUR.

Generalny dyrektor Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej Ivica Plisić tłumaczy jednak, że aby spełnić wymogi europejskich dyrektyw wodnych, Chorwacja będzie musiała zainwestować około 1 mld EUR w rozwój otwartych systemów wodnych oraz kolejne 3 mld EUR w systemy drenacyjne oraz oczyszczanie wód podziemnych i powierzchniowych. Konieczne będzie także możliwie najszybsze rozpoczęcie prac przygotowawczych, aby w jak największym stopniu wykorzystać środki finansowe z funduszy strukturalnych dostępnych po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej.

Źródło: seebiz.eu, seebiz.eu

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE