Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: HEP wyda 450 mln HRK na odprawy

Chorwacja: HEP wyda 450 mln HRK na odprawy

Regionalna giełda energii w Zagrzebiu - vecernji.hr

 

Energetyka  Chorwacka (HEP) rozpoczęła proces restrukturyzacji. Zmiany polegają na usystematyzowaniu miejsc pracy oraz zmniejszeniu liczby zatrudnionych. W wyniku ugody z HEP z pracy zrezygnuje około 2 tys. pracowników. Firma wyda na odprawy 450 mln HRK [ok. 243 mln PLN].

Średnia wysokość rekompensaty za odejście z pracy wynosi 233 tys. HRK [ok. 125 tys. PLN] i zależy od wysokości płacy oraz stażu pracy w przedsiębiorstwie. W drodze negocjacji ustalono, iż każdemu pracownikowi przysługuje odprawa w wysokości 60% brutto średniego miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy w firmie. W ten sposób długoletniemu menadżerowi, któremu do emerytury pozostało kilka lat, należy się świadczenie w wysokości 500 tys. HRK [ok. 270 tys. PLN]. Warto dodać, że aż 30% pracowników Energetyki Chorwackiej ma ponad 55 lat.

Zarząd HEP tłumaczy, iż mimo wysokiego kosztu, restrukturyzacja się opłaca. Szacowany koszt odpraw to 450 mln HRK [ok. 243 mln PLN].. Tymczasem do końca 2016 roku firma musiałaby wydać aż 600 mln HRK [ok. 324 mln PLN] na wynagrodzenia dla pracowników objętych reformą.

 

Źródła: poslovni.hr, vecernji.hr

 

 

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE