Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: INAgip planuje budowę 5 platform na północnym Adriatyku

Chorwacja: INAgip planuje budowę 5 platform na północnym Adriatyku

Jak dowiedział się T-portal, firma INAgip, której współwłaścicielami są chorwacka INA i włoska ENI, planuje budowę 5 platform do wydobycia gazu na północnym Adriatyku. Zgodnie z danymi raportu dotyczącego wpływu działań firmy na środowisko, nowe platformy powinny być aktywne przez 20 – 30 lat. W tym czasie oczekuje się łącznego wydobycia gazu o objętości 9,4 mld m3, o wartości 20 mld HRK [ok. 12 mld PLN]. Podkreśla się również, że dzięki inwestycjom INAgip w następnych latach znacznie zwiększy się produkcja gazu na Adriatyku. Firma dysponuje obecnie 17 platformami, a już wkrótce 28, bowiem wraz z budową nowych pięciu platform zakłada się zakończenie budowy sześciu innych, dla których badania terenowe przeprowadzono jeszcze w 2008 r.

Nie wiadomo kiedy rozpocznie się budowa i jaka jest wartość inwestycji w nowe platformy. Nie wiadomo również, kiedy zacznie pracować 6 wcześniej wspomnianych platform. Starszą inwestycję oceniono na 300 mln USD a łączne wydobycie gazu na 5,5 mld m3. Można więc uznać, że wartość nowej inwestycji nie będzie niższa ze względu na większą wydajności.

Jak wynika z raportu rocznego INA, już sama firma bez włoskiego partnera do końca 2010 r. zainwestowała w północny Adriatyk 4,6 mld HRK [ok. 2,76 mld PLN]. Łączna produkcja gazu ziemnego wyniosła 2,33 mld m3.

Tekst: energetika-net.com, tłum. i red. Ewa Janas

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE