Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ivo Josipović otworzył chorwacką ambasadę w Katarze

Chorwacja: Ivo Josipović otworzył chorwacką ambasadę w Katarze

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović, który w niedzielę udał się z oficjalną wizytą do Kataru, otworzył w Ad-Dauha – stolicy kraju – pierwszą ambasadę Chorwacji w państwie leżącym w rejonie Zatoki Perskiej. Spotkał się także z głową państwa, emirem Hamad ibn Chalifa as-Sanim.

– To jest ważny dzień, bo otwieramy nowy rozdział w naszych wzajemnych stosunkach… Wszystko wskazuje na to, że nasza współpraca będzie pełna sukcesów – powiedział Josipović podczas otwarcia ambasady. – Ta wizyta ma szczególne znaczenie polityczne, jako że Katar jest stabilnym, wciąż rozwijającym się krajem, leżącym w regionie, który wciąż zyskuje na ważności w kontekście globalnym. To jest kraj, który ma wielki potencjał gospodarczy w zakresie handlu i inwestycji – dodał w wywiadzie.

– To dla nas wyjątkowa chwila, ponieważ Chorwacja w tych ciężkich czasach pokazuje, że widzi dla siebie możliwości rozwoju i nowych wspólnych projektów, a nie tylko oszczędności – powiedziała minister Pusić na otwarciu ambasady.

W skład delegacji, która odwiedziła Katar, wchodził również wicepremier i minister gospodarki Radimir Čačić, który spotkał się z miejscowymi urzędnikami państwowymi, i około 40 chorwackich przedsiębiorców, przedstawicieli firm takich jak Plinacro, Crosco, Podravka, Tehnika, IGH czy Končar. Minister Čačić przedstawił na forum możliwości inwestycyjne w Chorwacji, a także wskazał ostatnie działania rządu, które miały służyć polepszeniu klimatu inwestycyjnego.

Chorwacja wiąże w związku z współpracą z Katarem, jako jednym z najbogatszych państw świata, wielkie nadzieje. Najbardziej zainteresowana jest możliwością współpracy z zakresie budowy Terminalu LNG, a także pozyskaniem katarskich inwestorów dla dużych projektów turystycznych i większą obecnością w Katarze chorwackiej branży spożywczej, informatycznej i wojskowej.

Pierwszym ambasadorem Chorwacji w Katarze został Tomislav Bošnjak.

Źródło: seebiz.eu, hrt.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE