Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ivo Sanader uznany za winnego

Chorwacja: Ivo Sanader uznany za winnego

Były premier Chorwacji, Ivo Sanader, został uznany za winnego w sprawach banku Hypo Alpe Adria i Ina–MOL i skazany na dziesięć lat więzienia. Tym samym został pierwszą osobą w Chorwacji skazaną za czerpanie prywatnych korzyści z wojny.

Sanader jako sekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przyjął 3,6 mln HRK (ponad 2 mln PLN) łapówki od przedstawicieli banku za zapewnienie tej instytucji uprzywilejowanej pozycji na chorwackim rynku. Za to wykroczenie został skazany na 3 lata i 6 miesięcy więzienia. Było to możliwe ze względu na wprowadzoną w zeszłym roku retroaktywną ustawę, zgodnie z którą wykroczenia w zakresie czerpania prywatnych korzyści z wojny nie ulegają przedawnieniu. Zgodnie z chorwackim prawem zarzuty łapówkarstwa uległyby już bowiem przedawnieniu.

Za przyjęcie 5 mln EUR łapówki od węgierskiego koncernu naftowego MOL, który w zamian za to przejął kontrolę nad chorwackim koncernem Ina Sanader został skazany na 7 lat i 6 miesięcy. Będzie musiał również zwrócić prowizję i pokryć koszty sądowe.

Natychmiast po ogłoszeniu nieprawomocnego wyroku władze MOL skomentowały decyzję sądu. – Nie należy zapominać, że wyrok nie jest prawomocny. (…) Uważamy, że ten przypadek związany jest nie tyle ze wspomnianymi firmami, co z sytuacją polityczną w Chorwacji – napisano w oficjalnym komentarzu.

Z Sali sądowej został przewieziony do więzienia Remetinec, gdzie będzie czekał na uprawomocnienie się wyroku.

Źródło: seebiz.eu, vecernji.hr, jutarnji.hr, dnevnik.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE