Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ivo Sanader znów na celowniku

Chorwacja: Ivo Sanader znów na celowniku

Były premier Chorwacji, Ivo Sanader, usłyszał zarzuty o nadużycie  pełnionej przez siebie funkcji i niezgodne z prawem zawłaszczenie pieniędzy.

Jadranka Sloković, obrońca Sanadera, oznajmiła, że oskarżony otrzymał informację o toczącym się przeciwko niemu śledztwie, jednak nie dostał jeszcze wezwania do stawienia się na przesłuchania, których data jest wciąż nieznana.

Vuk Đuričić, rzecznik Państwowego Urzędu do Walki z Korupcją i Przestępczością Zorganizowaną (USKOK) oznajmił, iż prowadzone jest śledztwo przeciw czterem osobom z powodu sprzedaży prywatnego budynku chorwackiemu rządowi, w cenie dużo wyższej od rynkowej. Te osoby, oprócz Sanadera, to: były Minister Rozwoju Regionalnego, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej Petar Čobanković, były poseł Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Stjepan Fiolić i ekspert sądowy Mate Bitanga.

Budynek, znajdujący się w Zagrzebiu przy ulicy Planinskiej, był początkowo własnością sieci przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego, należącej do Fiolića. Ten sprzedał go firmie Hypo Leasing Croatia, która następnie wynajęła ją rządowi na okres 10 lat (2009-2019) za sumę 8 mln EUR plus VAT, czyli o 3,5 mln EUR więcej niż wynosiła rzeczywista wartość budynku.

Fiolić, zatrzymany przez USKOK, oznajmił, iż planował sprzedaż budynku, a Sanader miał umożliwić tę transakcję od strony rządowej. Były poseł HDZ został wypuszczony 4 maja po tygodniu spędzonym w areszcie.

W chwili obecnej Ivo Sanader, który był premierem w latach 2003-2009 jest stroną w sześciu procesach karnych; oficjalnie wniesiono przeciwko niemu trzy oskarżenia. Pierwsze obejmuje zarówno przypadek Hypo Banku (przyjęcie 3,6 mln HRK, czyli ponad 2 mln PLN łapówki od austriackiego banku Hypo Alpe Adria za ułatwienie zaciągnięcia przez Chorwację pożyczki w tej placówce) jak i INA-MOL (przyjęcie 10 mln EUR łapówki od węgierskiego koncernu naftowego MOL, który w zamian za to przejął kontrolę nad chorwackim koncernem Ina).

Drugie jest związane z aferą firmy Fimi-Media (założonej przez Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną, która za pośrednictwem tej firmy wyciągała pieniądze od instytucji państwowych i umieszczała je na swoich tajnych kontach). Postępowanie w sprawie Fimi-Media jest największym postępowaniem karnym w historii Chorwacji.

W pozostałych trzech sprawach oskarżenia jeszcze nie zostały wniesione. Wyrok w pierwszej sprawie (Hypo Bank i Ina-MOL) zapadnie najprawdopodobniej przed końcem lata.

Źródło: balkaninsight.com, setimes.com

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE