Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Jeden z największych banków wystawiony na sprzedaż

Chorwacja: Jeden z największych banków wystawiony na sprzedaż

Mimo niedawnych zapewnień o chęci pozostania na bośniackim rynku, o których pisaliśmy na naszym portalu, austriacka grupa bankowa Hypo Group Alpe Adria podjęła decyzję o sprzedaży sześciu swoich banków-córek działających na Bałkanach. Za banki z Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny nowy właściciel zapłacić będzie musiał 1,5 mld EUR. Największy z nich – chorwacki Hypo Alpe Adria Bank, to czwarty co do wielkości bank w tym kraju, z 10% udziałem w rynku, z którego usług korzysta ponad 400 tys. osób.

O planach austriackiego banku poinformował przewodniczący  zarządu Gottwald Kranebitter. Przygotowania do sprzedaży potrwać mają do połowy 2012 r., a w transakcji pośredniczyć będzie Deutsche Bank. Jako potencjalnych kupców Kranebitter wymienił banki z Rosji i Turcji, Azji Południowo-Wschodniej i z krajów Unii Europejskie.

Przyczyn takiej decyzji austriackiej Hypo Group należy się doszukiwać nie tyle w kryzysie bankowym w Austrii, co w jej niejasnych związkach ze światem polityki i problemach finansowych w jakie austriacki bank-matka popadł po ich ujawnieniu. Do dziś trwa wyjaśnianie  kwestii kontaktów  Banku Hypo z czołowymi politykami z Austrii, Słowenii i Chorwacji. O procesie toczącym się w tym ostatnim kraju pisaliśmy już na naszym portalu.

– Chorwacja ma stabilny system bankowy, wierzę, że znajdzie się wielu zainteresowanych kupnem tego banku. Wszystko można sprzedać, pozostaje tylko pytanie – za ile? – stwierdził wiceprezes Narodowego Banku Chorwacji [Hrvatska narodna banka, HNB] Davor Holjevac, zapewniając,  że sprzedaż Hypo Alpe Adria Bank nie będzie miała negatywnego wpływu na sytuację na chorwacki rynku bankowym. Prawdopodobnie jednak w wyniku planowanej transakcji pracę w sprzedawanych bankach-córkach straci od 600 do 800 pracowników.

Źródła: vecernji.hr, jutarnji.hr, profitiraj.hr

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE