Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Josipović i Pusić bojkotują Ukrainę

Chorwacja: Josipović i Pusić bojkotują Ukrainę

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović dołączył do szerszego kręgu polityków, którzy z powodu zagrożenia demokracji na Ukrainie, a konkretniej przetrzymywania w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko, postanowili zrezygnować z udziału w szczycie państw Europy Środkowej. Szczyt ten tradycyjnie odbywa się co roku. Tym razem będzie miał miejsce w dniach 11-12 maja, w Jałcie na Krymie.

Do tej pory z udziału w szczycie zrezygnowali: prezydent Niemiec Joachim Gauck, prezydent Austrii Heinz Fisher, prezydent Słowenii Danilo Türk i prezydent Bułgarii Rosen Asenov Plevneliev. Taką możliwość wybrał również prezydent Czech Václav Klaus, a rozważa ją także prezydent Rumunii.

Prezydent Josipović możliwość nieobecności na szczycie przedyskutował z Rządem i Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Stojąca na czele Ministerstwa Vesna Pusić przyłączyła się do bojkotu, oznajmiając, że ona również raczej nie weźmie w tym wydarzeniu udziału. Podczas swojej wizyty prezydent, oprócz udziału w szczycie, planował również uczestniczyć w otwarciu konsulatu honorowego.

Ukraina jest współorganizatorem tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Bojkot ukraińskiej części rozgrywek zapowiedział już szef Komisji Europejskiej José Manuel Barosso i unijna Komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding, a opcję taką rozważa również kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Źródło: vecernji.hr, seebiz.eu, seebiz.eu

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE