Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Josipović za ACTA

Chorwacja: Josipović za ACTA

O kontrowersyjnym porozumieniu ACTA pozytywnie wypowiedział się prezydent Chorwacji, Ivo Josipović, który uważa, że dzięki niemu prawo do prywatności nie zostanie naruszone, a ochronie podlegać będą prawa autorskie.

– Bezpłatne zagarnięcie czyjejś własności nie jest prawem człowieka. To tak, jakby wejść do sklepu, wziąć jakieś artykuły i stwierdzić, że to mi się naprawdę podoba, ja bym to sobie wziął, bo mam prawo do pożywienia – powiedział Josipović. – Za każdym dziełem stoi ciężka praca jego autora, jego egzystencja, jego inwestycje – i dlatego absolutnie niedopuszczalna jest kradzież prac z internetu. Myślę, że dużo ważniejszą kwestią jest ustalenie rozsądnej ceny za dostęp do dzieł autorskich – dodał prezydent, podkreślając, że artyści muszą się utrzymać dzięki swojej pracy.

– Widzieliśmy wiele przykładów wytwórni muzycznych które upadły, a wraz z nimi upadły projekty w które byli zaangażowani pracownicy wytwórni i artyści, a wszystko tylko dlatego, że ktoś pomyślał że może kraść z internetu czyjeś prace – podsumował Josipović.

Przeciwne podpisaniu ACTA są dwie partie, o skrajnie różnych poglądach – Chorwacka Partia Prawa dr. Ante Starčević (HSP dr. Ante Starčević) i Chorwaccy Laburzyści (HL). Wiceprzewodniczący HSP, Ivan Tepeš, oznajmił, że jego partia sprzeciwia się wszelkim odmianom totalitaryzmu i dyktatury, a ochrona praw autorskich nie może godzić w ludzkie i obywatelskie prawa Chorwatów. Chorwaccy Laburzyści planują przyłączyć się do globalnych protestów przeciwko ACTA, która ich zdaniem jest dziełem wielkich, międzynarodowych korporacji i godzi w system demokratyczny.

Tekst i zdjęcie: vecernji.hr, tłum. i red. Karolina Włodarczyk

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE