Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Kajkawski uznany językiem literackim
kajkawski - vecernji hr

Chorwacja: Kajkawski uznany językiem literackim

Po trwającej blisko dwa lata procedurze, jeden z dialektów chorwackiego języka – kajkawski, otrzymał właśnie specjalny międzynarodowy kod ISO 639-3, dzięki któremu będzie mógł być wykorzystywany w mediach elektronicznych.

Kod ten przyznawany jest tylko raz do roku, a jego celem jest objęcie wszystkich języków świata, zarówno współczesnych, jak i starych, już nieistniejących. Każdy uznany język musi spełniać lingwistyczne standardy.

Starając się o przyznanie kodu należy wyjaśnić zgodność języka, o którego weryfikację się występuje z wymaganymi kryteriami.

O nadanie kodu dla kajkawskiego wystąpił Mario Jembrih działający w stowarzyszeniu Kajkawski Renesans. Inicjatywa zyskała również liczne wsparcie pośród chorwackich językoznawców. W efekcie kajkawski został uznany za język literacki w okresie od XVI do XIX stulecia, a także w odniesieniu do pojedynczych dzieł z wieku XX.

Jembrih podkreśla wagę otrzymania kodu ISO 639-3, dzięki któremu kajkawski wkracza na światową scenę języków i ma szansę stać się bardziej znanym na świecie. Podkreśla również, że literatura kajkawska była ceniona już przez Pavla Šafarika, słowackiego poetę i historyka, który był inspiracją dla Ljudevita Gaja, twierdząc że ma ona swoją wartość i znaczenie. Język ma ogromne znaczenie jako nośnik wartości kulturowych, źródło inspiracji czy idei.

Od tej pory kajkawski może być wykorzystywany we współczesnych mediach elektronicznych, m.in. na portalu Wikipedia. Jembrih nie ukrywa, że właśnie możliwość tworzenia wpisów na Wikipedii była główną przyczyną wystąpienia z wnioskiem o nadanie kodu ISO 639-3. Dzięki temu możliwa będzie dokładna klasyfikacja kajkawskiej literatury, która stanie się bardziej zrozumiała dla międzynarodowych użytkowników portalu, a także przyczyni się do rozsławienia Chorwacji na świecie.

www.zagorje.com

 

About Irena Szymanowska

KOMENTARZE