Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Chorwacja: Kolejna eksplozja bomby w Zagrzebiu, jedynym rannym jest sprawca wybuchu

Chorwacja: Kolejna eksplozja bomby w Zagrzebiu, jedynym rannym jest sprawca wybuchu

Zagreb, 11.01.2013 - Promet Alejom grada Bologne normaliziran nakon nocasnje eksplozije

Eksplozja bomby na przystanku autobusowym w dzielnicy Stenjevec w zachodniej części Zagrzebia, do której doszło około północy w nocy z 10 na 11 stycznia b.r., postawiła w stan najwyższej gotowości chorwackie służby porządkowe, a mediom i mieszkańcom stolicy Chorwacji dała powód do spekulacji na temat ewentualnego zamachu terrorystycznego. W internetowych serwisach społecznościowych zaczęły się również pojawiać informacje o rzekomej drugiej eksplozji  na zagrzebskim Dworcu Głównym.

Wybuch natychmiast powiązano z eksplozją bomby na torach kolejowych w północno-zachodniej części Zagrzebia, w dzielnicy Podsused, która miała miejsce nad ranem w środę 9 stycznia b.r. i doprowadziła do zatrzymania jadącego pociągu oraz uszkodzenia okolicznych domów.

Najprawdopodobniej za oba wybuchy odpowiada 53-letni mężczyzna, jedyna osoba poszkodowana w wyniku nocnej eksplozji na przystanku autobusowym, który z lekkimi obrażeniami twarzy i kończyn trafił do zagrzebskiego szpitala. Mężczyzna objęty został dozorem policyjnym. Chorwackie służby porządkowe nadal pracują nad ustaleniem dokładnego przebiegu zdarzeń, motywów działania zatrzymanego mężczyzny oraz ewentualnego udziału innych osób.

Choć nie wiadomo jeszcze co kierowało sprawcą, naczelnik zagrzebskiej policji Goran Burušić oświadczył, że w tym przypadku nie może być mowy o ataku terrorystycznym. Jednak z tym stwierdzeniem nie zgadzają się osoby zajmujące się problemem bezpieczeństwa.

– Sam akt terrorystyczny niekoniecznie oznacza dużą liczbę ofiar, jego celem może być też zwrócenie uwagi mediów lub sianie paniki, i jeśli chodzi o te elementy, to był to akt terrorystyczny – stwierdził specjalista w sprawach bezpieczeństwa Mate Laušić. Jak dodał: – W pełni rozumiem wysokich urzędników, którzy unikają słowa terroryzm by nie niepokoić opinii publicznej i nie szerzyć paniki. Śledztwo wyjaśni, czy mamy do czynienia z poważnym terroryzmem, imitowaniem terroryzmu, obłąkanym umysłem czy kimś, kto robi to z arogancji.

Źródła: vecernji.hr, vecernji.hr, vecernji.hr, index.hr, index.hr, index.hr, jutarnji.hr, jutarnji.hr

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE