Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Kolejna fala podwyżek w sklepach już po Wielkanocy?

Chorwacja: Kolejna fala podwyżek w sklepach już po Wielkanocy?

Podczas gdy społeczeństwo chorwackie odczuwa jeszcze skutki podniesienia wysokości podatku VAT do 25%, przewidywane są kolejne podwyżki w sklepach, na co wskazują prognozy specjalistów.

Analizy jednoznacznie pokazują, że zyski sprzedawców maleją systematycznie od 2008 roku i od tego okresu zmniejszyły się nawet o 44,4%, podczas gdy przychody spadły o około 8%. Oprócz podniesienia stopy podatku VAT, wzrosły również ceny produktów ropopochodnych, wody oraz prądu, co według głównego ekonomisty Splickiego Banku SG Zdeslava Šanticia, doprowadzi również do podniesienia cen produktów spożywczych. Uważa on, że odkładane latami podwyżki cen paliwa i prądu, a co za tym idzie również usług komunalnych i transportu, wytworzą niekorzystne warunki na rynku lokalnym oraz doprowadzą do silnego wzrostu inflacji.

Šantić uważa, że wzrost wysokości podatku VAT do 25% może doprowadzić do drastycznego zmniejszenia zapasów u sprzedawców, którzy w obawie przed dalszym spadkiem sprzedaży nie będą podnosić cen, oczekując jedynie na reakcję konkurencji. W efekcie obecne zapasy szybko ulegną wyczerpaniu, natomiast ceny produktów u dostawców będą już zdecydowanie wyższe. Sprzedawcy będą zatem zmuszeni do znacznego podniesienia cen w sklepach z dnia na dzień.

Specjaliści są zgodni, że podniesienie wysokości podatku VAT prędzej czy później odczują wszyscy Chorwaci. Już teraz coraz więcej osób decyduje się na zakupy na terenie krajów sąsiednich, przede wszystkim w Bośni i Hercegowinie.

 

Tekst: seebiz.eu, vecernji.hr, dnevnik.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE