Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Kolejna propozycja drogowego połączenia Dubrownika z resztą kraju

Chorwacja: Kolejna propozycja drogowego połączenia Dubrownika z resztą kraju

Minister transportu Chorwacji Siniša Hajdaš Dončić i minister ransportu Bośni i Hercegowiny Damir Hadžić w czwartek 3 maja na spotkaniu w Zagrzebiu dyskutują o budowie tunelu, który połączyłby Dubrownik z resztą terytorium Chorwacji. Tunel miałby przebiegać przez bośniacką miejscowość Neum.

Ta propozycja jest jedną w kilku możliwości, których realizacja jest rozważana w chorwackich i bośniackich ministerstwach. Pierwszą z nich jest budowa mostu na półwyspie Pelješac. Ta inwestycja, której patronowała była chorwacka premier Jadranka Kosor, okazała się jednak zbyt kosztowna i nowy rząd Chorwacji Zorana Milanovicia  na razie zaniechał realizacji tego pomysłu. Inną propozycją jest wybudowanie autostrady, która ogrodzona by była płotem, tak by uniknąć kontroli granicznej. Autostrada kończyłaby się rondem z dwoma zjazdami – jednym w kierunku Dubrownika, drugim w kierunku bośniackiego miasta Neum.

Tunel, o którym rozmawiają na spotkaniu dwaj ministrowie, miałby długość 6 kilometrów. Początek i koniec tunelu znajdowałby się na terytorium Chorwacji, dlatego nie istniałaby konieczność kontroli granicznych.

Źródła: hrt.hr, seebiz.eu

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE