Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Kolejne inwestycje sieci handlowej B-Hyper

Chorwacja: Kolejne inwestycje sieci handlowej B-Hyper

Od 20 do 30% chorwackiego rynku sprzedaży detalicznej planuje przejąć kierowana przez inwestorów ze Skandynawii i krajów bałtyckich sieć B-Hyper, która w maju 2012 r. w Centrum Handlowym Lumini w Varaždinie otworzyła swój pierwszy w Chorwacji hipermarket. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w sektorze drobnego handlu ma pomóc spółce w rozwijaniu działalności prowadzonej również w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Estonii, na Litwie i na Łotwie oraz w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

- Chorwację postrzegamy jako kraj o największym potencjale rozwoju ze względu na przyszłe członkostwo w UE i z powodu jej strategicznego położenia przy przyszłej granicy Unii. Dlatego przeprowadzane są analizy projektów kolejnych inwestycji w innych miastach Chorwacji. Trwają prace nad nowymi lokalizacjami sklepów w Zagrzebiu, Splicie, Osijeku, Rijece, Puli i Karlovcu – powiedział prezes zarządu B-Hyper, Knut Kvisvik. Jak dodał, jego spółka przygotowuje przejęcie co najmniej jednej sieci handlowej działającej w Chorwacji. Tym samym B-Hyper może stać się poważnym konkurentem dla największej chorwackiej sieci supermarketów Konzum.

Na budowę swojego pierwszego hipermarketu w Chorwacji inwestorzy ze Skandynawii i krajów bałtyckich wydali ponad 5 mln EUR, z czego część stanowiły opłaty administracyjne. Koszty powstania każdego z kolejnych, podobnych do tego działającego w Varaždinie, wielkopowierzchniowych sklepów B-Hyper szacowane są na 3 mln EUR. W varaždinskim hipermarkecie na powierzchni 5 tys. m kw. sprzedawanych jest przeszło 30 tys. produktów marek krajowych i zagranicznych, a pracę znalazło tam ponad 100 osób. Z wyliczeń sieci B-Hyper wynika, że roczny obrót w tym chorwackim hipermarkecie wyniesie 8-12 mln EUR.

Źródła: poslovnipuls.com, poslovni.hr, monitor.hr

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE