Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Kolejny spadek produkcji przemysłowej

Chorwacja: Kolejny spadek produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 0,3% w stosunku do tego samego miesiąca zeszłego roku, co jest następstwem zmniejszenia się krajowej konsumpcji i popytu zagranicznego. Dane chorwackiego Głównego Urzędu Statystycznego [DZS] wskazują natomiast, że poziom produkcji przemysłowej w listopadzie nie zmienił się w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Według analityków to zaskakująco dobry wynik, gdyż makroekonomiści z Hiny [chorwackiej agencji informacyjnej] przypuszczali, że spadek na poziomie miesięcznym wyniesie aż 1,8%.

– Spadek jest rzeczywiście mniejszy niż oczekiwaliśmy, ale sektor przemysłowy czeka cięższy rok, niż ten, który mija, a to z powodu koniecznej restrukturyzacji, co zaowocuje zmniejszeniem liczby zatrudnionych – mówi Zdeslav Šantić, główny ekonomista Banku Splickiego.

Najbardziej, bo aż o 11,5% na poziomie rocznym, spadła produkcja energii. O 5% zmalała wielkość produkcji dóbr pośrednich, a o 5,1% produktów trwałych.

Wzrosty odnotowano w produkcji dóbr kapitałowych (18,3%) i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (1%).

Ekonomista z Banku Splickiego twierdzi, że produkcja przemysłowa spadnie w przyszłym roku o ok. 2,5%.

– Popyt krajowy nadal będzie malał, gdyż spada zatrudnienie i zmniejszają się płace. Wszystko na to wskazuje, że w pierwszej połowie przyszłego roku gospodarka eurostrefy wejdzie w recesję, a przy takich warunkach ciężko oczekiwać wysokiego poziomu sprzedaży krajowych produktów na zagranicznych rynkach – mówi Zdeslav Šantić.

Na niezbyt dobry stan chorwackiej gospodarki wskazują także inne dane Głównego Urzędu Statystycznego: liczba zatrudnionych w listopadzie (tak jak w poprzednich miesiącach) spadła. Tym razem o „skromne“ 0,7% (9 718 osób).

Tekst: seebiz.eu, tłum. i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE