Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Končar oddał do użytku elektrownię wodną na Kostaryce

Chorwacja: Končar oddał do użytku elektrownię wodną na Kostaryce

koncar - seebiz.eu (300x190)

 

8. kwietnia grupa Končar, składająca się z sześciu spółek, oddała do użytku hydroelektrownię, wybudowaną na terenie Kostaryki.

Właścicielem wartej aż 8,3 mln EUR hydroelektrowni Toro 3, jest firma Junta Administrativa del Servicio Electrico Municipal de Cartago (JASEC), która zawarła uprzednio umowę z przedstawicielami Koncaru-Inżyniering ds. energetyki i transportu (KET). Powyższa umowa dotyczyła projektowania, produkcji, dostawy, montażu i uruchomienia dwóch generatorów o mocy 29, 7 MVA wraz z systemem wzbudzania, jednostkami monitorowania drgań, wyposażeniem urządzeń i napięć generacyjnych, pancernych szyn danych i transformatorów, służących do własnego zużycia energii. Końcem ubiegłego roku hydroelektrownia Toro 3 zakończyła etap testowy, wyposażenie zostało oddane do użytku, a elektrownia wodna weszła na rynek komercyjny.

Po zakończeniu badań, potrzebnych było 600 godzin prac próbnych agregata, które to zakończyły się sukcesem. Budowa elektrowni wodnej jest kontynuacją udanych projektów Končaru na Kostaryce, gdzie od 2007 roku prężnie działa elektrownia wodna Cariblanco, oddalona od nowo powstałej hydroelektrowni o 13 kilometrów. Elektrownia wodna Toro 3 mieści się w pobliżu miasta Marsella de Venecia. To trzecia z kolei hydroelektrownia na rzece Toro, a z elektrownią Toro 2 jest powiązana siecią rurociągów i tuneli. Ceremonię otwarcia i uruchomienia nowej elektrowni swoją obecnością uświetniła prezydent Kostaryki, pani Laura Chinchilla.

Oprócz KET-u w budowie elektrowni brały udział takie przedsiębiorstwa Končaru jak: Generatory i Silniki (Generatori i motori), Instytut Elektrotechniki (Institut za elektrotechniku), Elektronika i Informatyka (Elektronika i informatyka), Sklopna postrojenia i Konstrukcje Metalowe (Metalne konstrukcije). Končar planuje pozostać na rynku Kostaryki i ma w planach kontynuację swoich działań, między innymi poprzez realizację kolejnych dużych projektów.

 

Źródło: poslovni.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE