Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Koncern Royal Shell poszuka ropy i gazu na dnie Adriatyku
Shell_seebiz.eu

Chorwacja: Koncern Royal Shell poszuka ropy i gazu na dnie Adriatyku

Przedstawiciele najważniejszych światowych koncernów zajmujących się wydobyciem ropy i gazu, a także politycy i naukowcy wzięli udział w czwartkowym forum energetycznym w Londynie. Rozmowy dotyczyły głównie nowych źródeł energii w Europie i uniezależnienia od rosyjskiego gazu.

W forum uczestniczył także prezydent Chorwacji Ivo Josipović, który przekonywał zgromadzonych, iż to właśnie w Chorwacji znajdują się źródła energii, które zaopatrzyłyby centralną i południowo-wschodnią Europę. Niedawne badania sejsmiczne wykazały bowiem, że na wybrzeżu adriatyckim znajdują się znaczne zasoby ropy naftowej i gazu. Zainteresowanie rozpoczęciem poszukiwań ropy i gazu na dnie Morza Adriatyckiego wyraził koncern Royal Shell.

- Wiem, że Chorwacja posiada ogromny potencjał i jestem przekonany, że pierwsze wydobycia z dna Adriatyku będą strategiczną decyzją nie tylko dla gospodarki Chorwacji, lecz także dla energetycznej przyszłości Europy – powiedział Dick Benschop, wiceprezes międzynarodowego koncerny Royal Shell.

Ivo Josipović podczas spotkania przypomniał także, że budowa terminalu LNG na Krku jest w tej chwili priorytetowym projektem, który zapewni niezależność od gazu rosyjskiego nie tylko Chorwacji, lecz może wspomóc także całą Unię Europejską.

W forum energetycznym oprócz holenderskiego koncernu Royal Shell wzięli także udział przedstawiciele francuskiego koncernu Total, brytyjskiej firmy Centrica i ukraińskiego Naftogazu.

 Źródła: dubrovacki.hr, poslovnipuls.com, vecernji.hr

About Barbara Skorczewska

KOMENTARZE