Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Konieczny import nasion

Chorwacja: Konieczny import nasion

Chorwacja jako jedyne państwo członkowskie Unii Europejskiej nie posiada narodowego banku genów nasion i materiału sadzeniowego, przez co zmuszona będzie do importowania nasion i ziaren na potrzeby lokalnego rolnictwa.

Oprócz ziaren pszenicy, soi oraz niektórych gatunków kukurydzy, rolnictwo chorwackie nie dysponuje żadnymi zasobami sadzeniowymi potrzebnymi do rozwoju hodowli warzyw, kwiatów, roślin paszowych i przemysłowych, ziół, roślin leczniczych oraz upraw miododajnych. Pomimo współpracy Ministerstw Rolnictwa i Gospodarki oraz Chorwackiego Centrum Rozwoju Rolnictwa [HCPHS] roczna produkcja materiału sadzeniowego stale maleje. Z każdym rokiem zwiększa się także wartość importowanych ziaren i nasion, która wynosi obecnie 378 mln EUR, podczas gdy jeszcze kilka lat temu Chorwacja eksportowała swój materiał sadzeniowy z zyskiem w wysokości 136 mln EUR. Trudną sytuację na rynku rolniczym tłumaczy Ivan Kolak, doktor Wydziału Rolnictwa Uniwersytetu w Zagrzebiu.

- Chorwacja posiada dogodne warunki rolnicze, rozwinięte szkółki leśne oraz rynek ziaren, jednak państwo nie ma opracowanej strategii rozwoju sektora upraw oraz produkcji materiału sadzeniowego. Zbyt mało uwagi poświęca się produkcji rolnej, w efekcie czego powstają ustawy i regulacje dotyczące rolnictwa ekologicznego, jednak w oparciu o importowany materiał sadzeniowy – wyjaśnia Kolak.

W obliczu wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej oraz konieczności spełnienia warunków rozwoju rolnictwa dyktowanych przez Brukselę, konieczne będzie dalsze importowanie materiału sadzeniowego na potrzeby lokalnego rynku.

 

Źródło: seebiz.eu

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE