Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Konieczny import warzyw i owoców

Chorwacja: Konieczny import warzyw i owoców

Spadek produkcji rolnej pod wpływem długotrwałych niskich temperatur i opadów śniegu, oraz rosnący popyt na produkty owocowe i warzywne doprowadziły do wzrostu cen, zarówno hurtowych, jak i detalicznych.

Niekorzystne warunki pogodowe naraziły chorwackie rolnictwo, w tym także uprawy szklarniowe, na ogromne straty finansowe oraz braki magazynowe podstawowych produktów spożywczych. W obliczu nieurodzaju, ceny warzyw liściastych sięgnęły rekordowych sum, zaburzając sytuację na rynku lokalnym. W porównaniu do tego samego okresu w roku 2011, ceny sałaty, kapusty, buraka liściowego czy kalafiora, wzrosły nawet o 60%. Oprócz warzyw, zdrożały także niektóre owoce, a najbardziej wszystkie rodzaje uprawianych jabłek. Trudne warunki pogodowe, które w znacznym stopniu ograniczyły zdolności transportowe, wpłynęły również na wzrost cen produktów importowanych, m.in. grejpfrutów i bananów. Rekordowy wzrost cen notuje jednak kapusta oraz zielona sałata, za które trzeba obecnie zapłacić odpowiednio: 2-3,3 EUR/kg oraz 1,3-2,6 EUR/kg.

Stabilizacja na rynku rolniczym przewidywana jest dopiero za około dziesięć miesięcy, czyli okres dojrzewania warzyw (kapusta, boćwina, szpinak), które przetrwały pod pokrywą śnieżną. Do tego czasu, braki w zaopatrzeniu trzeba będzie kompensować produktami importowanymi z państw Unii Europejskiej: sałata, kapusta oraz burak liściowy sprowadzana będzie z Hiszpanii oraz Włoch, natomiast marchew z Holandii. Wzmożony import warzyw i owoców w celu zaspokojenia popytu na rynku lokalnym nie przełoży się jednak na zdecydowany spadek cen, co wiąże się z wysokimi kosztami transportu oraz wzrostem podatku VAT na produkty spożywcze.

tekst: seebiz.eu, slobodnadalmacija.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE