Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Liczba gości i noclegów rekordowa, zyski już nie

Chorwacja: Liczba gości i noclegów rekordowa, zyski już nie

Autor: Radmila Kovačević

Zyski z tego sezonu będą wyższe od zeszłorocznych 6,3 mld euro, ale niższe od 7,4 mld z najlepszego, 2008 roku

Rekordowa liczba gości i noclegów nie przełoży się w tym sezonie na rekordowe zarobki. Nawet jeśli do końca bieżącego roku trwać będzie trend zaobserwowany w drugim kwartale, kiedy przychody z turystyki były 14% wyższe niż w zeszłym roku, ogół przychodów zbliży się do kwoty 7 mld euro (szacuje się je na 6,7 – 7 mld euro).
Mimo to, jak powiedział na kongresie hotelarskim w Zagrzebiu Kristian Šustar, prezes zarządu kompanii hotelarskiej Maistra i przewodniczący Stowarzyszenia Pracodawców Branży Hotelarskiej (UpuH), branża turystyczna uważa ten sezon za udany. Większość przedstawicieli branży hotelarskiej zgadza się z tym stwierdzeniem. Prezes zarządu szibenickiego Solarisa Goran Zrilić oznajmił, iż w tym sezonie spodziewany jest dziesięcioprocentowy wzrost przychodów w stosunku do ubiegłego roku. Znajdujące się w Opatii hotele Liburnia Riviera zanotowały 20-sto procentowy wzrost przychodów z klientów indywidualnych, 17-sto procentowy – z klientów grupowych, jedynie liczba tzw. allotments (okresowa lub stała rezerwacja większej ilości miejsc w obiekcie turystycznym z możliwością anulacji w określonym terminie bez poniesienia konsekwencji finansowych – przyp. red.) spadła o 4%. Liczba gości była porównywalna do zeszłorocznej.
– Zwiększenie przychodów jest rezultatem inwestycji w bezpośredni kanał sprzedaży, ale i zmian w polityce zapełniania kanałów, co w naszym wypadku doprowadziło do podwyżki cen. Pozyskiwanie klientów indywidualnych jest dla nas ważniejsze niż współpraca z klientami rezerwującymi większą ilość miejsc. Trend ten będzie kontynuowany również w 2012 roku. Ponadto, w 2011 roku nie stosowaliśmy zniżkowych ofert typu last minute ani innych zniżek – objaśnia zarząd hotelu Liburnia licząc na możliwość zakończenia roku z wydajnością zwiększoną nawet o sto procent.
Także agencje turystyczne w tym roku odnotowały wzrost przychodów w stosunku do roku poprzedniego. – Oczekujemy zwiększenia przychodu nawet o 15% w stosunku do roku 2010. Wpływ na to miał także fakt, iż tegoroczny sezon był o kilka tygodni dłuższy od ubiegłorocznego – powiedział Ivan Pukšar, dyrektor agencji turystycznej Kompas.
Z minionego sezonu najmniej zadowoleni są przedstawiciele branży usług związanych z turystyką. Wielu z nich nie odczuło korzyści płynących z większej liczby turystów.
– Patrząc na statystyki, można myśleć że mieliśmy do czynienia z wymarzonym sezonem. Niestety, nie był on tak dobry dla wielu restauratorów, którzy nie osiągnęli tak dobrych wyników jak hotelarze – powiedział Miroslav Folnegović ze Stowarzyszenia Restauratorów (UR).

Tekst: vecernji.hr, tłum. i red. Karolina Włodarczyk

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE