Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: „Małej scenie” grozi zamknięcie
loncar - jutarnji.hr

Chorwacja: „Małej scenie” grozi zamknięcie

Po 25 latach istnienia teatrowi „Mała scena” w Zagrzebiu grozi zamknięcie. Vitomira Lončar, założycielka teatru, winą za całą sytuację obarcza miasto Zagrzeb, jego prezydenta i Departament Kultury. Lončar twierdzi, że ten ostatni robi wszystko, by zniszczyć teatr – od zmniejszenia w ciągu czterech lat o 70 procent środków na potrzeby teatru, po podawanie do opinii publicznej nieprawdziwych informacji dotyczących funkcjonowania instytucji. Napięta sytuacja między władzami miasta Zagrzebia i założycielką „Małej sceny” trwa co najmniej od roku. Niektórzy twierdzą, że może to być politycznie wymierzony cios przeciwko samej Lončar, która w prowadzonym przez siebie blogu od kilku już lat pisze o nieprawidłowościach i korupcji panujących w instytucjach kulturalnych i Departamencie Kultury.

Vitomira Lončar podała, że jeśli teatr pilnie nie otrzyma środków zagwarantowanych mu umową, „Mała scena” zostanie zamknięta.

Tymczasem zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu – Toni Tedi Lušetić powiedział, że decyzją Rady „Mała scena” otrzyma w tym roku mniejsze dotacje, a część pieniędzy zostanie przeznaczona na pozostające w gorszych warunkach inne instytucje kulturalne.

Teatr „Mała scena” jest najstarszym prywatnym teatrem dla młodych widzów w Chorwacji.  Co roku powstają tu co najmniej trzy nowe przedstawienia dla dzieci w różnym wieku, teatr wystawia  400-500 spektakli rocznie i jest jedynym chorwackim teatrem, który zagrał na wszystkich siedmiu kontynentach. Aktorzy „Małej sceny” występowali na deskach takich teatrów, jak: Sydney Opera House, Kennedy Center w Waszyngtonie, Barbican Center w Londynie czy Koen-ji w Tokio.

 

Tekst: dnevnik.hr, tportal.hr

About Sylwia Cerecka

KOMENTARZE