Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: MiD rusza z produkcją „zielonej energii”
Elektrownie wiatrowe - turkishtimedergi.com

Chorwacja: MiD rusza z produkcją „zielonej energii”

Fabryka Motori i Dizalice (Silniki i Pompy), która do niedawna działała jako członek grupy 3. Maj, od nowego roku ruszy z produkcją elektrowni wiatrowych. Firma od dawna zmaga się z brakiem pracy w działalności podstawowej – produkcji silników okrętowych, a energia wiatrowa jest jedną z technologii, która ma pomóc firmie w walce z kryzysem.

Jak powiedział dyrektor MiD, Kristijan Cvjetković, produkcja silników pozwoliła na zgromadzenie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, które można wykorzystać w projektach związanych z nowymi technologiami takimi jak elektrownie wiatrowe. W tym momencie firma koncentruje się głównie na poszukiwaniu zagranicznych kklientów, jednak jak podkreślił prezes MiD, firma jest w stanie sprostać również wymaganiom rynku krajowego.

W chwili obecnej MiD pracuje na różnych typach turbin wiatrowych, współpracując z rozmaitymi partnerami. Jak na razie pojawił się jeden projekt, który może okazać się szczególnie interesujący dla Chorwacji, ponieważ wykorzystuje wiatry podobne do wiatrów burzowych. Prezes firmy zdradził, że na początku nowego roku w jednym z programów zamierza stworzyć dwa prototypy, a następnie je przetestować. Z kolei w drugiej połowie roku jest w planach uruchomienie produkcji seryjnej.

W siedzibie firmy przedstawiono prezentację elektrowni wiatrowych, które słoweńska firma Omegainvest rozwija współpracując z fińskim partnerem. Przy tej okazji prezes firmy Omegainvest, Janez Pretnar, wyraził chęć współpracy z chorwacją fabryką MiD.

Odnawialne źródła energii to przemysł, który Republice Chorwacji może przynieść wiele korzyści, przede wszystkim zapewnić nowe miejsca pracy w wielu sektorach gospodarki. Do realizacji projektu potrzebna będzie dobra strategia, która przekona inwestorów o jego słuszności, jak również o tym, że to właśnie Chorwacja jest najbardziej odpowiednim miejscem do realizacji projektu.

Źródło: novilist.hr

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE