Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Chorwacja: Międzynarodowe szkolenie wojskowe w okolicach Zadaru
wojsko - vecernji.hr

Chorwacja: Międzynarodowe szkolenie wojskowe w okolicach Zadaru

W ostatnim tygodniu sierpnia chorwacką granicę przekroczy jednostka Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Ze względu na liczebność jednostki, w której skład wchodzi ok. 140 żołnierzy, jej przybycie musiało zostać uprzednio zatwierdzone przez Rząd Republiki Chorwacji.

Od 24 sierpnia do 8 września Brytyjczycy wezmą udział w ćwiczeniach na poligonie wojskowym im. Eugena Kvaternika nieopodal Slunja. Każdego roku w rozmaitych ćwiczeniach na chorwackich poligonach uczestniczy coraz więcej żołnierzy z państw członkowskich NATO. Poligony pękają w szwach głównie ze względu na politykę prowadzoną przez Ministerstwo Obrony, której celem jest wszechstronne szkolenie żołnierzy zawodowych. Minister Obrony, Ante Kotromanović jest znany z tego, że chętnie „niszczy” starą amunicję na ćwiczeniach wojskowych, a co za tym idzie, członkowie Chorwackich Sił Zbrojnych w tym roku mieli już możliwość uczestniczyć w licznych ćwiczeniach strzelniczych.

Na poligonach w miejscowościach Slunj, Gašinci oraz w Porcie Lotniczym Zadar coraz częściej mówi się w językach obcych, najczęściej w angielskim. Szkolą się tam między innymi żołnierze z USA i żołnierze państw bałkańskich, którzy wspólnie z Chorwatami biorą udział w misjach wojskowych. Ponadto, na płytach zadarskiego lotniska regularnie lądują śmigłowce wojsk czeskich i węgierskich.

Jak powiedział chorwacki Minister Obrony pierwszy raz na ćwiczeniach pojawią się chorwaccy sojusznicy z Wielkiej Brytanii. Chorwaci są z tego faktu bardzo zadowoleni, ponieważ brytyjscy żołnierze są świetnie wyszkoleni. Z jakiegoś powodu, Chorwacja do tej pory nie wykazała szczególnego zainteresowania wspólnymi szkoleniami, ale teraz wszystko ulegnie zmianie. Polepszenie stosunków politycznych między Republiką Chorwacji, a Wielką Brytanią nastąpiło po wejściu Chorwatów do UE. Teraz wzmocni się również sojusz wojskowy.

Strona brytyjska zapowiedziała przybycie księcia Gloucester, Richarda. Jeden dzień pobytu księcia będzie przeznaczony na kontakt z mediami. Wizyta księcia świadczy o tym, że Brytyjczycy poważnie podchodzą do organizowanych ćwiczeń, a książę podczas wizyty będzie głównym przedstawicielem brytyjskiej korony.

Na poligonie Slunj żołnierze przejdą między innymi szkolenie sterowania samolotów w terenie. W tym roku szkolenia będą dotyczyć głównie samolotów F-16 wojsk amerykańskich. Ze szczególną niecierpliwością czeka się na szkolenie, podczas którego chorwacy żołnierze pierwszy raz będą mieli okazję sterować i wyznaczać cele w samolotach Boeing B-52  Stratofortress, strategicznych amerykańskich bombowcach dalekiego zasięgu.

Źródło: vecernji.hr

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE