Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Milan Mladenović z EKV będzie miał swoją ulicę w Zagrzebiu

Chorwacja: Milan Mladenović z EKV będzie miał swoją ulicę w Zagrzebiu

Jedna z ulic na nowym zagrzebskim osiedlu Jakuševac otrzyma imię Milana Mladenovicia – frontmena działającej w latach 80-tych i 90-tych XX w. legendarnej jugosłowiańskiej grupy Ekatarina Velika (EKV) – zdecydowali radni Zagrzebia podczas czwartkowego głosowania. Choć zmarły w 1994 r. muzyk związany był głównie z Belgradem, to urodził się i pierwsze lata życia spędził właśnie w obecnej stolicy Chorwacji.

We wniosku o nadanie nowej ulicy imienia Milana Mladenovicia, Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego (Odbor za imenovanje naselja, ulica i trgova)  podkreśliła, że założona przez muzyka grupa EKV cieszyła się większą popularnością w Chorwacji niż w Serbii i odcisnęła trwałe piętno na muzyce popularnej nieistniejącego już państwa.

– Mówimy tu o zmarłym wokaliście grupy Ekatarina Velika, która miała bardzo duży wpływ na pop-rockową scenę w Jugosławii lat 80-tych i 90-tych, a cały szereg młodych zespołów również i dziś znajduje się pod ich ogromnym wpływem – stwierdził przewodniczący Komisji, Marin Knezović.

Nie obyło się jednak bez głosów sprzeciwu wobec pomysłu Knezovicia. Przeciwnicy tej idei twierdzili, że muzyka tworzona przez EKV w Chorwacji nie cieszyła się wcale dużą popularnością, a jej znaczenie jako formacji muzycznej było zbyt małe by nazwiskami muzyków nazywać ulice chorwackiej stolicy. Podkreślali oni również  problemy członków zespołu EKV związane z uzależnieniem od narkotyków twierdząc, że przy nadawaniu nazw ulic i osiedli trzeba mieć na uwadze również sygnały wysyłane w ten sposób kolejnym pokoleniom. Jednak większości radnych Zagrzebia nie przekonały te argumenty.

Podobne kontrowersje budziła również w Serbii inicjatywa nadania imienia zmarłego muzyka EKV jednemu z głównych placów w stołecznym Belgradzie – przed Domem Omladine. Pomysłodawcom akcji udało się zebrać wówczas 15 tys. podpisów mieszkańców pod wnioskiem o upamiętnienie w ten sposób postaci znanego muzyka, a profil grupy Inicijativa za TRG Milana Mladenovića polubiło na Facebooku blisko 13 tys. osób.

Źródła: jutarnji.hrglasistre.hr, smedia.rs, tportal.hr, zagrebancija.com

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE