Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Milanović w Berlinie

Chorwacja: Milanović w Berlinie

Premier Chorwacji, Zoran Milanović, udał się w środę, 19 września, z oficjalną wizytą do Berlina, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i uzyskał potwierdzenie, że Traktat Akcesyjny zostanie przez Niemcy ratyfikowany na czas, czyli przed 1 lipca 2013 r.

– Cieszymy się z nowego państwa członkowskiego i chcemy, jako Niemcy, być dobrymi partnerami – powiedziała Merkel. – Czekamy na raport o monitoringu; uważam, że Chorwacja w wielu dziedzinach jest na dobrej drodze. (…) Zachęciłam premiera, by kontynuował reformy – dodała. Kanclerz pozytywnie odniosła się do polityki Milanovicia, doceniając fakt iż rating kredytowy Chorwacji został podniesiony.

Z kolei Milanović podkreślił dobre stosunki z niemieckimi inwestorami i konieczność, by nie nadal rozwijali swoją działalność w Chorwacji, zwłaszcza w zakresie produkcji. W tym zakresie, jego zdaniem, Chorwaci mogą się wiele od Niemców nauczyć. Przedstawił również swoją diagnozę stanu UE: – Unia Europejska przechodzi właśnie okres dojrzewania (…). Jej ręce i nogi urosły trochę ponad miarę, i teraz jest niezdarna. Będzie musiała się wzmocnić.

Dodał również, że wejście do strefy euro jest celem Chorwacji. Podkreślił jednak, że państwo to wchodzi do Unii w ciężkim momencie, co sprawia, że poziom entuzjazmu nie jest wysoki. – Gdyby referendum w tej sprawie odbywało się dzisiaj, nie jestem pewien, czy obywatele byliby za – skomentował.

Podczas swojej ośmiogodzinnej wizyty w Berlinie Milanović nie tylko spotkał się z Angelą Merkel, ale też wziął udział w berlińskich Międzynarodowych Branżowych Targach Technologii Transportowych i wygłosił w Fundacji im. Friedricha Eberta wykład dotyczący chorwackiej drogi do UE.

Źródło: vecernji.hr,seebiz.eu

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE